Yeni Kedi Sahiplenirken Alışveriş Listesi

Yeni bir kedi sahiplendiniz ya da sahiplenme aşamasına geçtiniz fakat son kez bir araştırma işine düştünüz. Burada ihtiyacınız olan tüm temel ihtiyaçların yanı sıra ona sağlıklı bir yaşam ve güzel bir hayat sunma adına faydalanabileceğiniz bir rehber sunmak istedik.

Onları evinize kabul etmenin yanında bazı temel ihtiyaçlarının yanında onları şımartmak için bazı ekstra şeylere ihtiyacınız olabilecektir. Bunların büyük çoğunluğu onun hayatını idame ettirebilmesi adına olmazsa olmaz gerekli ihtiyaçlar olabileceği gibi işin ekstrasına kaçarak bazı ürünlere de sahip olmamız işimizi kolaylaştıracaktır.

Kuru ve Yaş Mamalar

Evcil dostumuzun beslenmesi açısından en temel gereksinimleridir. Yavru kediler sütten kesildikten sonra yavaşça yaş mamalara alıştırılmalı, yetişkin bir kedi sahipleniyorsanız zaten buna alışkın olduklarını görmüş olacaksınız. Arada bir onları ödüllendirmek ve besin çeşitliliği yaratmak adına yaş mamalarla öğünlerini zenginleştirebilirsiniz. Sıklıkla yaş mama ile besleme yanlış bir besin programlı olacaktır. Yavru kedilerin kuru mamalara geçiş evresinde yaş mama ile karıştırıp, yumuşatmak onların bu geçiş evresine kolay alışmalarını sağlayacaktır.

Mama ve Su Kabı

Kedilerimizin günlük beslenmesi esnasında kullanabileceği kendine özel bir alanda su ve mama kaplarını dolu ve temiz şekilde bulundurmamız gerekmekte. Cebimize uygun mama seçimini de yaptıktan sonra, kedimizin yaşına ve cinsine uygun beslenme programını oluşturup, günlük gerektiği ölçekte mamasını, mama kabından eksik etmiyoruz. Yavru kediler gelişme çağında ve çok hareketli oldukları için mama kaplarının gün boyu dolu olmasında bir sakınca yoktur. Fakat yetişkin ve kısırlaştırılmış kedilerde mama kaplarının ölçek doğrultusunda kullanmak çok daha uygun olacaktır. Ayrıca kediler çok titiz canlılardır. Kaplarının temiz olmasına ve haftalık yıkanmasına özen göstermemiz gerekmektedir. Günlük su değişimi ve taze su içmelerini sağlamak özellikle yaz aylarında en çok ihtiyaç duydukları şeydir.

Kedi Kumu ve Tuvalet

Listemizde başı çeken bir diğer temel ihtiyaç kedi kumu ile tuvaletleridir. Bütçeniz doğrultusunda çok uygun fiyatlardan binlerce liraya çıkan kedi tuvaletleri bulunmaktadır. Kedi kumları genelde bentonit topaklaşan kedi kumu tercih edilmekle beraber bütçenize uygun kedi kumu markası kullanıp, test ederek ileri de bu konu üzerinde gerekli tecrübeye kısa sürede erişebileceksiniz. Ayrıca kedi dostlarımız oldukça titiz hayvanlar olduğu göz ardı edilmemeli, günlük kumlarının temizliğine ve talimatları doğrultusunda kedi kumunu değiştirmeyi asla ve asla unutmayalım.

Kedi Oyuncakları

Doğaları gereği avcılıkta usta olan bu canlıların bütün gün uyuyup, kenarda süs gibi durmasını bekleyemezsiniz. Onların da koşmaya, hareket etmeye, atlamaya ve zıplamaya ihtiyaçları vardır. Birbirinden farklı ve çeşit çeşit oyuncak bulabilmenize rağmen, kağıt parçasıyla bile saatlerce kendi kendilerine oyalanabilirler. Kimi zaman beraber yakınlaşmak ve vakit geçirmek için bu oyuncaklara ihtiyacınız olabilirken kimi zaman da gündüz tek başına siz evde yokken onlara arkadaşlık edebilecek ve kendi başına oynayabileceği bu oyuncaklar evcil dostlarımız için temel ihtiyaçlar listesine girebilmekte. Aşağıda sizlerin de araştırıp farklı model ve markalarda bulabileceğiniz oyuncak tiplerini listeliyoruz.

  • Tırmalama tahtası
  • Kedi oltaları
  • Oyuncak fareler
  • Kedi tünelleri
  • Kediler için Lazer
  • Aktivite ve zekâ oyuncakları
  • Mama ödüllü toplar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir