Yavru Kedi Psikolojisi

Yavru kedilerin bebekten farkı olmadığını anlamak ve bazı ihtiyaçlarını karşılamakta tek başlarına güçlük çektiği bilinmektedir. Anneleri belirli bir süre hemen hemen beslenmesinde tuvalet ihtiyacına kadar onlara yardımcı olmaktadır. Bu tarz ihtiyaçlarının olduğu bilmek ve ona zarar verebilecek davranışlardan korumak ve uzak tutmak aranızda çok güzel bir bağ oluşmasına yardımcı olabilir.

Yavru Kediler Tecrübeyle Öğrenirler

Kedilerin ne kadar meraklı ve araştırmacı dedektifler olduğu hepimizin malumu. Bu durum bir şeyleri öğrenmek ve deneyimleyerek yaşantısını devam ettirebilmesi adına çok önemlidir. Birçok kez şahit olduğunuz üzere evde büyüyen ve yetişen kediler sokağa atıldıkları taktirde bu hayata adapte olamaz ve tehlikelerle yüzleşme konusunda yeterli tecrübeye sahip değildir. Kedilerin psikolojisini anlamak adına bu durumu iyice kavramamız gerekmektedir.

Yavru kedilerin eğitimi aslında çok da geniş bir yelpazeye sahip değildir. Sadece onlara temel eğitimlerin yanında birçoğu zaten içgüdüsel olarak gelmektedir. Onlara zarar verebilecek ve hayatlarını tehlikeye sokabilecek davranış ve tutumdan uzak tutmak gerekir. Yaptıkları doğru hareketlerde onları ödüllendirmeli, hata yapmaları halinde bağırmak ve şiddet uygulamak hiçbir hayvanda olduğu gibi kediler üzerinde de başarıyı getirmeyecektir.

Eğer bir davranışı yapmasını istemiyorsanız onun alternatifi farklı bir çözümü ona sunmalısınız. Yavru kediler bebek psikolojisine sahiptir. Onları daha iyi anlamalı ve yaptığı yanlışları ortadan tekrarlaması adına kaldırma imkânı var ise kaldırmalı yok ise dikkatini farklı noktalara çekmeliyiz. Mobilya ve eşyalarını tırmalayan yavru kedinizi, tırmalama tahtası satın alarak buraya yöneltmek bu sorunu ilelebet ortadan kaldırmaya yarayacaktır. Çok enerjik ve yerinde durmaya bir kediniz var ise bu onun ilerdeki karakterinin bir özelliğidir. Yetişkinliğe geçene kadar uysal bir kedi olmayacak devamlı ilgi ve oyun isteyecektir. Burada onun dikkatini çeken oyuncaklar ve aksesuarları ona sunmanız hem sizle daha yakınlaşmasını hem de kendi başına kolaylıkla vakit geçirmesine yardımcı olabilir.

Yavru kedilerin psikolojisi anlamak adına bazı içgüdüsel ve anlam veremediğiniz davranışlar sergilemesi olasıdır. Annesinden ayrılan bir yavrunun bazı hareketleri devam ettirmesi çok da şaşırılacak bir durum değildir. Sütten yeni kesilen ve kuru mamaya alışma evresindeki bir kedinin parmağınızı ya da eşyaları emme reaksiyonu göstermesini anlayışla karşılamak gerekir. Bunun yanında yavru kedilerin hala bir bebek olduğunu ve bebeklerin gün boyu uyuduğunu hatırlatmak isteriz. Gelişimlerini tamamlamak için günün 14 ila 18 saatini uyuyarak geçirmesi anormal bir durum değildir. Aksine yapmaları son derece doğal davranıştır. Kediler garip canlılardır fakat doğaları gereği birçok hareketi geçmişten günümüze değişmeden gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir