Veteriner Korkusuna Sahip Evcil Hayvanlar

Evcil dostlarımızın rutinlerinden çıkması onlar için farklı bir ortam koku ses ya da insanların bulunduğu bir ortama girmek fazlasıyla normal olarak ürkütmektedir. Tüm bunların yanında uygulanacak tıbbi işlemin boyutu da haklı olarak gerginlik yaşamalarına neden olabilmektedir.

Evcil dostlarımızın korkmasına neden olabilecek fazlasıyla durum ve şart bulunmaktadır. Fakat zorunlu haller içerisinde bunun hakkında bilgi sahibi olmak ve onları rahatlatmak biz sahiplerine düşmektedir. Kedilerin veterinere gideceklerini anladığı gibi taşıma çantasına girmeme ve ev içerisinde saklanma gibi davranışlarıyla karşılaşabilirken, köpeklerin veterinerde çok fazla havlaması, dişlerini göstermesi, saklanması, homurtular çıkarması oldukça olağandır.

Evcil Dostlarımızın Veteriner Korkusu İşaretleri

  • Korku tüm hayvanlarda görülen en büyük tepkidir
  • Taşıma çantasına girmemek ve kaçmak
  • Tıslama, hırlama, homurdanma ya da havlama
  • Kapı ya da evin köşelerine tuvaletini yapma
  • Size ya da veterinere karşı agresif davranışlar

Evcil Hayvanlarınızın Veteriner Korkusunu Yenmesi için Tüyolar

Veteriner hekim ziyaretleri sık yapmak ve yolculuğa alışmaları korkusunun tetiklenmesini azaltacaktır. Oradaki çalışanlarla arkadaş olması ve yakınlaşması alışma süreci elde etmesi açısından son derece etkilidir. Ayrıca muayene ve aşı saatlerinizi yoğun olmayan saatlerde tercih etmeniz de çok fazla kokuya maruz kalmamasına ve aklının karışmamasına yardımcı olacaktır.

Dostlarınızın arabayla seyahate alışması da son derece önemlidir. Aksi taktirde her arabaya binme teşebbüsünde bir şeylerden huylanmasına neden olacaktır. Veteriner ziyaretleri dışında da araba vakit geçirmelerini ve gezmelerini sağlayın. Aksi taktirde her arabayla seyahat sonrası soluğu veterinerde bulması artık tepki vermesine yol açacaktır.

Veteriner ziyareti öncesi stres kontrolünüzü iyi sağlamanız gerekmektedir. Sizin yapacağınız olumsuz davranışlar ve ruh hali onları da fazlasıyla etkilemektedir. Ayrıca yolda giderken ona ödül bisküvisi ya da kurabiyesi vererek moraliniz yüksek tutmaya çalışın.

Evcil dostunuz sizin dışınızda herkese haklı olarak agresif yapıya bürünebilir. Bilmediği bir ortamda bilmediği insanlara karşı ve ona iğne yapılacağını görmesi ya da hissetmesi bunda haksız olmadığının da göstergesidir. Eğer muayene esnasında onun yanında olur ve temas halinde kalırsanız biraz daha sakin kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Evcil dostunuza yakın olmayı ve temas etmeyi ihmal etmezken onu sevmeyi ve masaj yapmayı da unutmayın. Aranızdaki bağı daha da güçlendirirken güven içinde kalmasına da yardımcı olacaktır. Hassas bölgelerine dokunmamakla birlikte bacaklarına sırtına omzuna onun yanında olduğunu hissettireceğiniz rahatlatıcı dokunuşlarda bulunmanız her daim önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir