Tavşanların Hamileliği Nasıl Kontrol Edilir?

Bir tavşan yetiştirmeye çalışıyorsanız veya yakın zamanda bir tavşan yetiştirdiyseniz ve evcil hayvanınızın hamile kalacağından endişeleniyorsanız, tavşan hamileliğinin fizyolojisini ve belirtilerini kontrol etmek için gelecekteki tavşan yaşamını planlayıp hazırlayabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Bir Tavşanın Hamile Olup Olmadığını Belirleme

Lisanslı bir veteriner olan Pippa Elliott şu tavsiyede bulunuyor: “Tavşanların doğum kontrol yöntemi olarak büyüyemeyecek kadar yaşlı olmalarına güvenmeyin. Tavşanlar üretken hayvanlardır ve sayılarını arttırmanın bir yolu vardır.”

Tavşan Yetiştiriciliğinde Fazla Üreme Riskini Anlayın

 Erkek tavşanlar yazın ve soğuk aşırı hava koşullarında daha az üretken olsa da tavşanlar bir yıl boyunca üreyebilirler. Tavşanlar tüm yıl boyunca fiziksel olarak uygun olsa da, ilkbahar veya sonbaharda ılıman havalarda tavşanların hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Tavşan Yetiştiriciliğinin Eğimlerini Anlayın

“Isı arayan” hayvanların aksine, tavşanlar üretken olurlar. Yani anne tavşanın vücudu, erkek tavşanla tanıştıktan sonraki 8 saat içinde gebe kalmaya hazırdırlar.

Yuva Belirtilerine Bakın

Dişi tavşanlar doğum yapmak istediklerinde yuva yapma içgüdüsüne sahiptir. Doğuma yakın tavşanlar genellikle yuvalarını çok korurlar. Bir dişi tavşan yuvası yaparsa, tavşanın hamile kalması mümkündür. Bununla birlikte, tavşanlar hamilelik davranışları sergilediğinde ancak gerçekte hamile olmadıklarında bazı tavşanlar “sahte hamilelikler” yaşamış olabilirler. Bu nedenle, yuvalama, hamileliği belirlemenin çok kesin bir yolu değildir (ancak bu, tavşanlardaki annelik davranışını gösterebilir).

Doğuma Hazırlık:

  • Dişi tavşanları tüm erkeklerden ayırın. Tavşanın hamile olduğundan emin olduktan sonra dişi ve erkek tavşanları ayırmalısınız. Bunun nedeni, erkek tavşanların dişi tavşanları doğumdan hemen sonra yeniden hamile bırakmalarıdır. Bu, dişi tavşan için strese neden olur ve anne tavşan ikinci doğumdan önce ilk sütü veremez.

Bazı veteriner hekimler, dişi ve erkek tavşanların ayrı kafeslerde etkileşime girmesi için bir yol bulmaya çalışıyor. Bunun nedeni, erkek ve dişi tavşanlar ayrılık sırasında uygun şekilde sosyalleşmezlerse, doğumdan sonra yeniden bir araya gelmenin zor olacağıdır. Mümkünse erkek ve dişi kafesleri yan yana yerleştirin ve kafes çubuklarla etkileşime girmelerini sağlayın.

Erkek bir tavşanın bir dişiyle çiftleşmeye çalışması mümkündür. Tavşan yetiştiricileri, bunun olmasını önlemek için erkek ve dişi tavşanları ayrı tutmalıdır.

  • Tavşanlar için Gebelik Dönemini BilinTavşanlar için hamilelik süresi 31-33 gün arasında gerçekleşir. Hamilelik 33 günden fazlaysa, hamilelik sahte veya düşük olabilir. Bazı veteriner hekimler, doğum sırasındaki komplikasyonları önlemek için gebeliğin 32. gününden sonra doğum yapılmasını önermektedir.
  • Tavşanın iyi Beslendiğinden Emin Olun. Tavşanınız hamileyse, tavşana yeterli yiyecek ve içecek verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir