Tavşanlarda Obezite Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Her evcil hayvanda olduğu gibi obezite, yani aşırı kilo tavşanlarda da hastalıkları tetikleyerek sonucu kötü olayların meydana gelmesine neden olabilir. Kedilerde, köpeklerde aşırı kiloların diyet ve egzersizler normale dönme konusunda çaba gösterilmesi halinde eski sağlıklı günlere dönüşleri çok daha kolay olsa da tavşanlarda aşırı kilo alımı sonrası bu kiloları vermek oldukça yorucu ve vakit alabilir. Hep beraber tavşanlarda obezite nedenleri ve buna bağlı olarak dikkat edilmesi gereken noktalara göz atalım.

Aşırı yemek yemeleri ve tavşanların doyumsuz olmaları kilo almalarındaki en büyük sebeptir. Ayrıca bilinçsizce yem dışında ek besinlerin sürekli verilmesi de tüm evcil hayvanların yaşadığı sıkıntıların başında gelir. Tavşanların diğer evcil hayvanlara göre daha az egzersiz yaptığı ve oyun oynadığı düşünüldüğünde aldıkları kalorileri yakmak adına enerji sarfiyatları oldukça düşük seviyede olmaktadır. Birçok tavşan kafes ya da çok daha kısıtlı yaşam alanlarına sahiptir. Tavşan dostlarımız sanılanın aksine kendi doğal alanlarında oldukça hareketli, koşan ve yerinde durmayan hayvanlardır. Üzülerek belirtmek gerekiyor ki ev ortamında istedikleri geniş alan ve egzersiz aletlerine ulaşmakta güçlük çekmektedir. Tavşan sahiplerinin de besili olan hayvanlarının çok daha şirin ve eğlenceli olduklarını düşünmeleri, yemek yerken komik olmaları bilinçsizce hareket edilmesinin altındaki en temel sorunları da oluşturmaktadır.

Tavşanların Kilolu Olduğunu Anlama Yolları

Kilolu tavşanların yağ oranı oldukça yüksek olmakla birlikte, cinslerinin de boy ve kilo endekslerinde etkisi bulunmaktadır. Ayrıca dişilerin erkek tavşanlara göre çok daha düşük kilolarda olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. İnsanlarda olduğu gibi tavşanlarda da kaburga kemiklerinin ele gelip gelmemesi ölçü konusunda bizlere fikir vermektedir. Hissedemiyorsanız yağ oranı yüksek olmakla birlikte evcil dostunuz maalesef kiloludur. Ağırlık ve boyut konusunda beslediğiniz tavşan ırklarının farklı standartlara sahip olabileceği de asla unutulmamalıdır.

Sağlıklı besleme, egzersiz teşvik etme ve oyunlar oynama evcil dostlarımızın ihtiyacı olan durumların başında gelmektedir. Kiloya bağlı olarak çok kötü ve hatta ölümle sonuçlanabilecek rahatsızların ortaya çıkmasını kesinlikle istemeyiz. Bağırsak tıkanıklığı, sindirim bozuklukları, miyaz, hareketsizlikten ayaklarına binen ağır yük gibi çok sık karşılaşılan tavşan rahatsızlıkları en sık karşılaşılanlardır.

Kafes içerisinde beslemek onlar açısından hapis hayatından farksızdır. Onların da kediler gibi doğal yaşamlarında oldukça hareketli ve gün içerisinde etrafı keşfederken dolaşım halinde olmaları gerektiğinin farkında olmak gerekir. Oyunlar oynamak, egzersizler yaptırmak onların fiziksel olduğu gibi mental olarak da rahatlatıp sağlıklı bir hayata sahip olmasını sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir