Tasmasını Isıran Köpekler ve Kontrolü

Birçok köpek sahibinin mustarip olduğu konuların başında gelmektedir. Çok sık tasma ve gezdirme ipi değiştirilmesi masraflı olmakla birlikte fazlasıyla can sıkıcıdır. Genelde köpeklerin meşgul olabileceği birtakım aksiyonlar olmaması ve yeteri kadar eğitilmemelerinin etkisi ise bu davranışta çok fazla etkilidir. Evcil dostunuzun gezdirirken kendi köpek tasmasını ısırması ve sağa sola hırlaması çok da bilinçli bir davranış değildir. Sosyalleşme konusunda da eksikliğinin etkisini çok olduğu bu olay örgüsünde alışkanlık haline geldiği taktirde muhtemelen her ay tasma yenilemek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Bu konu özelinde yapmanız ve dikkat etmeniz gereken bazı adımlar tabi ki bulunmaktadır. Yürüyüş boyunca yaşadığınız bu sıkıntıyı önlemek ve dostunuzun bu alışkanlığı terk etmesini için neler yapmalısınız, konumuzun detaylarına geçelim.

Köpeklerin Tasmalarını Isırma Nedenleri

Aşırı heyecanlı ve hiperaktif köpeklerde çok sık görülen bir durumdur. Bunun yanında itaat ve temel eğitiminin de zayıf kalması işin kontrolünü kaybetmenize neden olabilir. Etkileşime geçmek ve çevreyi keşfetmek isteyen köpekleri sıkıntıdan kurtarmak için yürüyüşe çıkarmanız ise olmazsa olmazlar arasında bir durumdur. Köpeğinizin sakinliğini korumalı ve bunu ona da öğretmelisiniz. Hem sizi çekiştirebileceği gibi hem de tasmasını ısırarak zarar verebilir. Hayır ve otur gibi temel komutlara aşina olması heyecanını kontrol edilmesinde en büyük yardımcınız olacaktır. Korku hissetmeleri de tasmalarını koparmaya çalışmalarına neden olabilir. Genelde tasmasını ısırması anında kopartacağı anlamana gelmese de tekrar kullanılacak halden çıkmasına neden olmaktadır. Bu da tasmanın bir süre sonra tehlike arz etmesine ve hiç ummadığınız anda tasmanın kopmasının temel sebebi olacaktır.

Köpeklerin Tasmasını Isırmasının Önüne Geçmek

Evden çıktıklarında aşırı heyecana kapılmamaları için evcil dostlarınızın eğitimini ihmal etmeyin. Yürüyüşlere çıkmadan önce onları evde biraz oyun oynatarak yormak tüm odağını gezintiye ayırmasına yardımcı olacaktır. Yorgunluk barı olarak düşünebileceğimiz bu hayali çizgide %50 yorgunluğunu evde ve geri kalanını dışarıda gezintide ona sunun. Tasmasını ısırmaya başladığında ya da çekiştirdiğinde onu uyarın. Köpek psikolojisi tekrarlar ve olumlu pekiştirme üzerine kuruludur. Eğer o tasmasını koparırcasına ısırdığında hemen arkasına çıkarsanız hakimiyeti kendisinde hissedecek ve bu yolla her istediğini yaptırdığını düşünecektir. Gerekirse bu tip durumlarda gezintinizi bir süre erteleyin.

Köpeğinizin karakterini ve ırkını göz önünde bulundurun. Köpekleri yürüyüşlerde kontrol edebileceğiniz en önemli aksesuar kullandığınız tasmalar ve gezdirme ipleri ya da zincirleridir. Bunlarla bir bütün olmasını sağlayın. Isırma ya da kemirme ihtiyacı hissettiğinde elinizin altında mutlaka bir köpek kemiği, köpek ağız oyuncağı bulundurun. İstenmeyen davranışlarıyla “hayır” kelimesini eşleştirin. Sadece tasmasını ısırmasının önüne geçmede değil birçok istenmeyen davranışa karşı yıllarca bu komutu kullanabileceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir