Sokak Kedisi Sahiplenirken Evinizi Ona Nasıl Hazırlarsınız?

Evinizde bir sokak kedisi sahiplenerek mükemmel bir tercihte bulunduğunuz için sizleri tebrik ederiz. Sokak kedisine yuva olmak mükemmel bir his olsa da yapmanız gereken ve almanız gereken bazı önlemler de bulunmaktadır. Yetişkin kediler de işiniz biraz daha zor olsa da yavru kediler sahiplenmek için oldukça uygun kedilerdir. Fakat her koşulda evinize ve yaşam alanınıza kolayca uyum sağlayabileceklerinden hiç şüpheniz olmamalıdır. Vereceğimiz tavsiyelerle bu sahiplenme aşamasını daha rahat ve kolay aşabileceksiniz.

Veteriner Kontrolü Olmazsa Olmaz

Öncelikleriniz arasında ilk atmanız gereken onu bir veteriner kontrol ettirerek aşı karnesini ve aşı programını çıkartmanız olmalıdır. Yavru ya da yetişkin fark etmeksizin onun sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için oldukça elzem bir konudur.

Hiçbir hastalığı olmasa bile iç ve dış parazitlerinden arınması ailenize katılırken onun sağlığı kadar sizin sağlığınız açısından da önemlidir. Sokak kedilerinin ne zor şartlarda hayatta kaldığı göz önüne alındığında aşıların önemi daha da artmaktadır.

Evinizi Ona Hazırlayın

Sokak kedisinin ev kedisi olması için bazı detaylara dikkat etmeniz önemlidir. Sokaklarda çok da tekin olmayan şartlarda yaşamaya çalışan bir kedinin ev içerisinde ürkek ve sizden kaçıyor olması çok şaşırıcı olmamalıdır. Ona bir süre baskı yapmadan kendisinin size yaklaşmasını beklemelisiniz. Mama kabını ve suyunu ona hazır durumda tutmalı ve tuvaletini yapabileceği bölümü ona hazır tutmalısınız. Bu tip ihtiyaçlarını tek tek internet üzerinden bulabileceğiniz gibi hepsini tek bir yerden de satın alabilirsiniz.

Eve Geldiğinde Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Noktalar

  • Mama kabını ve su kabını içi dolu şekilde dolu koymayı unutmayın. Size güven kazanması ve kendisinin yemek sorunu olmayacağını anlaması açısından oldukça iyi bir giriş olacaktır. Daha sonra veteriner kontrolleri ve kilosuna bağlı olarak uygun bir mamayla diyet programına geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca ilk günlerde onu yaş mamayla şımartarak sevgisini kazanmak da hileli olsa da ilk tanışma açısından güzel bir yöntem olacaktır.
  • Kedi kumuna alışması çok uzun sürmeyecektir. Günlük olarak 2-3 kez bunu temizlemeniz gerektiğini de unutmayın.
  • Uyuması için yatak tercih edebilirsiniz ama bunda yatması konusunda ona baskı da yapmayın. Dışardan geldiği için kendisine evin içerisinde çok daha farklı ve güvenli bir nokta seçebilir.
  • Tırmalama tahtası onlar için aksesuar olmaktan öte bir ihtiyaçtır. Tırnaklarını dış dünyada toprak ve ağaçlarda rahatlıkla törpüleme imkanına sahipken ev ortamında eşyalara zarar verme durumları oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir