Papağan Beslenmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Papağanların günlük ihtiyaçlarına uygun düzgün ve yeterli miktarlarda kontrollü şekilde beslenmeleri sağlıklı bir yaşam sürmeleri için ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Düşük kalitedeki yemler ve yedirilen yanlış besinlerin papağanınızın hastalanmasına ve sağlıksız büyümesine yol açabilir. Evcil dostunuzun yaşının, cinsinin ve günlük ihtiyacı olan aktivitelere uygun bir beslenme programı hazırlamanız çok sağlıklı bir adım olacaktır.

Papağan Beslenmesinde Yapılan En Büyük Hatalar

Yem kabının yeteri kadar temiz olmaması. Birçok hayvan hijyen kurallarına uygun olmayan ve pis bir ortamda yaşamak ve karnını doyurmak istemez. Bayatlamış yemlerin değiştirilmesi, kafesin ve yem kabının rutin olarak temizliği onlar için çok önemlidir.

Evcil dostunuzun günlük besin ihtiyacı kadar yem kabını doldurun. Papağan yemleri çabuk bozulur ve bayatlar. Ayrıca lezzet ve aroması kaybolur. Günlük olarak yaşına uygun gramajlarda yem kabını doldurmanız her daim taze ve lezzetli beslenmesine yardımcı olur.

Bazı papağanların sadece tohum ağırlık beslenmesi gerekiyor fakat sadece tek tip beslenmesi sıkıntı bir durum olacaktır. Alternatif ev ve doğan besinlere de papağanınızı alıştırarak güzel bir besin programı oluşturun.

Kuş sever insanların yanıldığı bir diğer noktada kabuklu yemlerin kabuğunu ayıran papağanların yem kaplarının dolu gibi görünmesi. Aslında papağanların yemlerin kabuklarını kapta bırakmaktadır. Bunların her gün temizlemeli ve günlük ihtiyaçları kadarını tekrar doldurmalısınız.

Papağanların Sevdiği Yiyecekler

Genelde karışık olarak yem paketleri olsa da temel olarak papağanların sevdiği tahıl çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Kabuksuz yulaf ezmesi, darı, çekirdek, kara buğday, kenevir sıkça tükettikleri besinlerdir. Ay çekirdeği devamlı tüketilmesi sakıncalı olmakla birlikte yağ ve protein içermektedir. Ara sıra bunla besin programına çeşitlilik kazandırmak önemlidir.

Sebze grubunda ise işler biraz daha karışık hal almaktadır. Kullandığınız sebzelerin taze iyi yıkanmış ve doğranmış olarak sunulması önemlidir. Verebileceğiniz sebze grubu geniş olmakla birlikte kuşunuzun damak tadına göre sayıyı azaltarak ona en uygununu vermeye çalışmalısınız. Ispanak, havuç, yeşil bezelye, taze fasulye, ıslatılmış nohut ve mercimek, brokoli ve haşlanmış patates alternatifleriniz arasındadır.

Sebzelerde olduğu gibi meyvelerde de iyi yıkanmış ve temiz olması oldukça önemlidir. Ayrıca 3-4 çeşit meyve vermeniz onun gelişimi açısından da olumlu etkiler gösterecektir. Elma, armut, kayısı, portakal, hurma, nar, kavun, muz, ananas, papaya, kivi, karpuz, bu, kuş, türlerinin oldukça hoşuna giden meyve türleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir