Koyuna Benzeyen Tüyleriyle: Selkirk Rex Kedisi Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

Yumuşak ve kıvırcık tüyleriyle adeta koyun kürkünü andıran bir dış görünüşe sahip bu kedilerin kıvırcık bıyıkları da bulunmaktadır. Kalın bir kürke sahip olmasına rağmen yumuşacık tüyleri onları daha da sevimli hale getirmektedir. Kısa ve uzun tüylü olmasının yanı sıra oldukça yeni bir kedi cinsi olarak göze çarpıyor.

Selkirk Rex Kedisi Tarihçesi

Birçok kedi ırkına nazaran çok yeni bir ırk olan bu kedilerin çıkış yeri Amerika. Geçmişi çok eskilere dayanmayan bu ırkın kökeni 1987’lere dayanıyor. Normalden farklı şekilde kıvırcık tüylü olarak dünyaya gelen bu kedi yavrusu İran kedisi yetiştiricisi bir kadın tarafından İran kedisiyle çiftleştirildi. Daha sonra buradan doğan yavrulara tekrar çiftleştirildiğinde ortaya çıkan 4 yavrudan 2 tanesinin de koyuna benzer kıvrık tüylerle doğmasıyla bu ırkın doğuşu sağlanmış oldu.

Selkirk Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri

En belirgin özelliği başlıkta da belirtildiği üzere koyun benzer kıvırcık tüyleridir. Tüyleri uzun olabileceği gibi kısa da olabilmektedir. Tüyleri kıvırcık olduğu gibi bıyıkları da kıvırcık olmaktadır. Tüy renkleri konusunda melez bir ırk olduğu için her renk görebilmeniz mümkündür. Tekir kürk desenleri dahi sizleri şaşırtmamalıdır. Ağırlık konusunda dişileri 3.5-6kg ve erkekleri 5-7kg arası değişebilmektedir. Kafaları yuvarlak ve biçimli olmakla birlikte iri gözlere sahiptir. Gözleri konusunda karakteristik bir renk bulunmamaktadır.

Selkirk Rex Kedisi Karakteri

Ataları İran kedilerine karakteristik açıdan benzeyen birçok yönleri bulunmaktadır. Sakin bir yapıya sahip olmasının yanında oldukça hareketli ve eğlenceli kediler de olabilmektedirler. Oldukça sevecen bir yapıları bulunmakta olup girdikleri ortamları kolayca sahiplenip uyum sağlayabilirler.

Kendi temel ihtiyaçlarını gören ve ona sevgi gösteren her insana kolayca yaklaşıp dostluk kurabilirler. Bu nedenle de çocuklarla uyumu son derece kolaydır. Sosyallik seviyesi de oldukça üst düzey olan bu kediler özellikle çocuklu aileler için mükemmel seçimlerden birisi olacaktır. Aynı şekilde köpek dostlarımızla da uygun şartlar sunulmasında halinde birlikte yaşamaya alıştırmaları zorlu olmayacaktır.

Her kedi ırkında olduğu gibi bunlar bazı genel özellikler olup kediden kediye farklı karakterlere sahip olacakları göz önüne alınmalıdır.

Selkirk Rex Kedisi Bakımı

Genel olarak bakımları standart her kedi gibi aynıdır. Mamanın kalitesi tuvalet temizliğinin rutin olarak yapılması ve günlük olarak su değişimi yeterli gelecektir. Tek sıkıntılı kısım ise taranma ihtiyacının düzenli yapılmasıdır. Kıvırcık tüylerine uygun en az haftada 2 kez olmak koşuluyla tüy bakımlarına dikkat edilmesi önemlidir. Aksi taktirde tüylerinde keçelenme sorunuyla karşılaşmanız olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir