Köpeklerin Komutlara Cevap Vermesi İçin 5 Farklı İpucu

Köpeğinizin komutları algılaması ve tepki vermesi konusundaki yardımcı yazımızda dikkat edilmesi gerekenler ve köpeğinizle nasıl bir iletişim kurmanız gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz. O kadar zaman geçmesine rağmen adını söylediğinizde yüzünüze bakmaması en basit git-gel ve otur komutlarında dahi umursamaz tavırları verdiğiniz emeklerin sonunda geri dönüş alamamanız oldukça üzücü ve heves kırıcı olabilir. Komutlara tam olarak itaat etmeleri zor da imkânsız bir durum değildir.

Komutlara Daha İyi Geri Dönüş Yapmasını Sağlayacak Tavsiyeler

Onunla Göz Teması Kurun

Aranızda güven ilişkisi ve bağı kurmak çok önemli bir durumdur. Göz teması da bunun temelini oluşturan diğer etken durum. Gözlerinin içine bakarsınız sevgi ve dostluk bağının kurulmasına ne kadar yardımcı olacağını göreceksiniz. İtaat etmenin yanında onu çok da güzel motive etmiş olacaksınız. Bir şey yapacağı zaman siz sesinizi çıkarmasanız bile gözleriyle sizden onay almak için masum masum bakmaya çalışacaktır.

Komutunuza Tepki Gelmediğinde Kızmayın

Fiziksel ve sözlü şiddet onu daha çok stres ve paniğe sürükleyecektir. Sabırlı olmanız ve komutlarınıza uymasa bile sevginizi göstermeye çalışın. Onun dikkatini üzerinize toplayıp oyun oynayıp ödül maması verin ve komutunuzun üzerinden tekrar tekrar geçin. Azarlamak için onun dikkatini üzerinize çekerseniz sizden ve sesinizden her daim korkmaya başlayacaktır.

Ödüllendirmeyi Unutmayın

Komutlara cevap vermesi bunu ödüllendirmeniz zorunlu olan en mantıklı hareketlerden birisidir. Yaptığı başarılı bir hareketin karşılığını alması o anki ve ondan sonraki birçok komut iletişiminde başarılı iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Küçük ve lezzetli ufacık mamanın ne kadar etkili olduğuna şaşıracaksınız.

Bol Bol Pratik Yapın

Açık alan gürültü ve evcil dostunuzun dikkatinin dağılacağı yerlerin aksine sakin ve ev ortamında komutlarınızı tekrarlamanız onun aklında kalması açısından önemlidir. Pratik ve tekrar yapmak için en uygun alanı iyi değerlendirip doğru yaptığı her komut sonrası sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin.

Sabır ve Tutarlılık

Başarısız denemeler sonrası köpeğinize karşı inancınızdan vazgeçerseniz asla başarılı olamazsınız. Komutlara cevap vermesi kimi köpeklerin ırkına ve karakterine bağlı olarak daha çabuk ve hızlı gelişim gösterirken sizin dostunuzda işleyiş biraz daha yavaş olabilir. Bu ne dostunuzun ne sizin cesaretini kırmamalı. Komutları ezberleyip uygulaması sizin azim ve tutarlılık göstermenizle pekiştirilecek bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir