Köpeklerin Kendi Yataklarına Nasıl Alıştırabilirsiniz?

Bir köpeğe bir şey öğretmenin temelinde sabır ve sevgi gerektiği gibi oturmuş bir davranışı değiştirmek istiyorsak bu efor 2-3 katına çıkmaktadır. Genelde köpek sahipleri koltuklarda ya da kendi yataklarında yatan köpeklerini büyüdükten sonra kendi yataklarında yatmaları konusunda zorlamaktadır. Bu durum normal olmakla birlikte onlara fiziksel ya da sözlü şiddet uygulayarak alışmasını sağlamanız da kolay olmayacaktır.

Kendi yatağında yatmak yerine her gece sizin yanınıza gelmeye çalışması öğrenilmiş bir alışkanlıktır. Yavru iken çok tatlı ve küçük olmaları başlarda eğlenceli gelse de cüsse olarak büyüyen köpeğin sürüde olduğu gibi kendini sizin yanınızda güvende hissetmesi onun açısında hoş gelirken sizin için zorlayıcı olacaktır. Ayrıca bir dünya para ödediğiniz köpek yatağının da kullanılmıyor olması sizi biraz rahatsız edebilir.

Köpeklerin Kendi Yataklarında Yatması İçin Neler Yapabilirsiniz?

Köpeklerin size yakın ve sizin yatağınızda yatmak istemesinin asıl sebebi korkuyor olmasıdır. Sizin yanınızda güvende hissetmesi diğer dış etkenlere karşıda sizin sürüyü koruyan bir lider olduğunuza inanmış olmasıdır. Eğer onun yatağının çok fazla ışık ve gürültü alan bir yere konumlandırdıysanız çok daha sakin ve ürkmesine neden olmayan bir konuma yerleştirin. İdeal konumu ayarlarken onun üşümesine neden olmayacak izole bir nokta seçmeyi de atlamayın.

Tüm bunların yanında sağlıklı beslenmenin devamında, günlük egzersizlerini yaptırmayı unutmayın. Koşması, yürüyüşe çıkması, oyunlar oynaması, evde enerjisinin kalmamasını sağlayacaktır. Yorulmayan köpek evin içinde dört dönerken gözü pek yatağını da görmeyecektir. Eve yorgun gelmiş köpek neresi olursa olsun bir an önce yatmak, dinlenmek isteyecektir. Burası da tahmin ettiğiniz üzere kendi köpek yatağı olacaktır.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerin de dengesiz beslenme saatleri uykularının kaçmasında bir etken olabilmektedir. Geç saatlerde yemek yenmesi onların fiziksel olarak mide hazımsızlığı yaşaması ve akabinde uykuya dalmasında sorun yaşamasına sebebiyet verebilir. Kendisine çok daha rahat yer arayan mutsuz bir köpek soluğu sizin yanınızda yani yatağınızda alabilir! Yatmadan en az 2-3 saat önce beslenme saatini düzenleyin.

Tüm bu kriterlerin yanında her şey 4×4’lük olsa bile evcil dostunuzun duygusal sömürüsüne karşı dik olun. Havlaması ağlar gibi sesler çıkması sizin yatağınıza ve odanıza girme çabalarının ufak hileleridir. Davranışları değiştirmek ve düzene sokmak sabır isteyen bir iştir. Ona bağırmak ya da fiziksel şiddet uygulamak bu hareketini değiştirmeyecektir. Olumlu pekiştirme yöntemini aynı diğer komutları öğretirken kullandığınız gibi yatağında yattığında da kullanın. Tüm bunların yanında onun boyutuna ve ırkına uygun bir köpek yatağı seçiminiz de zamanla bu yeni uyku yerini sevmesine yardımcı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir