Köpeklerin Hoşlandığı Davranışlar

Köpeklerde hisleri ve duyguları olan canlılardır. Birçok şeyden etkilendikleri gibi onlar da strese, depresyona girebilir. Ayrıca bize normal gelebilen fakat onların nefret ettiği bazı durumlar vardır. Bir köpek anne ya da babası olarak bu hususlara dikkat ederek onları huzursuzluğun içinde yalnız bırakmamalıyız.

Abartılı Şekilde Yapılan Sevgi Gösterileri

Köpeklerin insanlar gibi sosyal etkileşimi ve yakınlaşması yoktur. Bu durum onları sıkabilir ve gerilmelerine, agresif hareketler içerisine girmelerine sebep verebilir. Köpekler bu tip sevgi gösterilerinden çok anlamadıkları için, onlarla daha farklı yakınlaşma ve sosyalleşme yollarını denemelisiniz.

Fazla Kelimeler ve Cümleler Kurma

Bizler isteklerimizi, duygu ve düşüncelerimizi konuşarak, jest ve mimiklerimizi kullanarak yaparken, köpekler komut düzenine alışkın olmakla beraber, vücut dili, el kol hareketleri ve ses tonuna çok daha fazla odaklanabilirler. Çok fazla konuşmanız, uzun kelimeler kullanmanız, sesinizin cılız ve net olmaması onların sizi anlamasında güçlük çekmesine zemin hazırlamaktadır.

Bağırma, Ceza ve Şiddet

Kilitlenmekten, sözlü ve fiziksel şiddetten hoşlanmazlar. Bundan işin aslına bakarsak hiçbir canlının hoşlanabileceğini söyleyemeyiz. Bağırmanız onları korku ve stresin içine bırakır. Zihinsel sağlığı açısından oldukça zor bir duruma düşmesine neden olabilir. Ayrıca bu negatif durumları tetiklediği, içine kapanıklık, kendini koruma içgüdüsü tarzı duyguları tetikleyebilir ve aranızda mesafe koymasını maalesef sebep olabilirsiniz.

Egzersizlere Vakit Ayırmama

Köpekler enerjik, koşmayı, oynamayıp seven hayvanlardır. Kediler gibi tüm gün uyuyup, bir köşede tek başlarına vakit geçiremezler. Sahipleriyle iç içe olmak, onlarla vakit geçirmek ve oyunlar oynamak gibi günlük rutin ihtiyaçları vardır. Birçok insan apartman dairesinde köpek sahibi olsa bile onları park, bahçe, sahil gibi ortamlarda egzersiz yapmasını sağlamaya çalışmaktadır. Bu tip rutinler evcil dostlarınızla çok daha yakınlaşıp, güzel ilişkiler kurabilmenizin de zemini oluşturur.

Gürültü ve Çevresinin Temiz Olmaması

Sese ve kokuya oldukça duyarlı olan köpekler için, gürültü ve yüksek ses zararlı olabilir. Korkmasına ve rahatsızlık yaşamasına neden olan gürültü, eğer hijyenik olmayan bir ortam da sunuyorsak, ürkmesi ve psikolojik sorunlar yaşatmamıza neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir