Köpeklerin Hızlı Yemek Yemesini Yavaşlatma

Köpek dostlarımızın aç kalmış gibi hızlı yemeye çalışması çok sık görülen bir durum. Psikolojik bir durum olmasının yanında ve atalarından gelen genetik bir hareket olup ellerine geçen besini diğer avcılardan koruma amaçlı hızlıca tüketme ve saklama isteği günümüz şartlarında bazı hastalıklar yaşamalarına yol açabilir.

Sindirim sisteminin bozulması ve mide problemleri eğer bu alışkınlığı terk etmezseler başlarına iş açabilir. Mama kabının tıkırtısını duyması ya da mama paketinin açılması onları heyecana ve aşırı yeme hareketine düşürüyor olsa da son derece doyumsuz olmaları karınları tok olsa bile aynı hareketleri gün içerisinde defalarca tekrar etmesine yol açabilmektedir. Çiğnemeden önlerindeki her şeyi yutmaya çalışmaları da mama kabının dakikalar içerisinde boşalmasını sağlamaktadır. Hızlı yemeleri onlar içinde zararlı olduğu kadar tokluk hissine erişebilmeleri için fazla yemelerine de neden olabilmektedir. Akabinde hızlı kilo alımı ve obezite riski de doğmaktadır.

 

Köpeklerin Hızlı Yemesinin Zararları

Çiğnemeden yemeleri maalesef ki içgüdüsel bir durumdur. Aç kalma korkusuyla tüm yemeğini tüketerek kendini garantiye almak ister. Hızlı yemesini önlemeniz biraz sonra sayacağımız rahatsızlıkları yaşama riski nedeniyle kontrol alınması gerekli önemli bir durumdur. Çiğnemeden yutmaya çalışması boğulma riskini doğurabilir. Ayrıca hızlı yemenin insanlarda da olduğu gibi fazla hava yutmasına ve devamında mide problemleri yaşamasına neden olur. Gaz oluşumu kusmayı tetikleyebileceği gibi kötü sindirim sonucu mide bozukluğu da yaşaması olağandır. Mide dönmesi problemi de çok sık olmasa da karşılaşılabilen bir sorundur. Fazla alınan kilolar ve yenen hızlı yemek neticesinde midenin tutunduğu kasların ve kas yapısının bağırsaklardan ayrılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun de belli başlı belirtileri içerisinde hareketlerdeki isteksizlik, halsizlik, kamburlaşma ve durduk yere kusmaya çalışması dikkat alınması açısından önemlidir.

Köpeklerin Hızlı Yemesini Önleme Tavsiyeleri

Bunlar tavsiye niteliğinde olup köpeklerin ırkına bağlı olarak farklı karakterleri neticesinde her köpekte sorunun çözülme süresi değişkenlik gösterebilir. Hızlı yemek, çiğnemeden yutmak, devamlı aç gibi hissetmek köpeklerin beslenme alışkanlığı açısından büyük sorunlardır.

  • Porsiyonlarınızı Miktarını Azaltın

Normalde verdiğiniz öğünleri 2’ye bölerek ek ara öğün oluşturabilirsiniz. Ya da tam tersi senaryoda günlük vermeniz gereken mama miktarını toplamda belirleyip onu 3 ya da 4’e bölerek heyecana kapılmayacak şekilde önüne koyabilirsiniz.

  • Yiyecek Veren Ödül Oyuncaklarını Kullanın

İçerisine mama atacağınız oyuncaklar toplar evcil dostunuz oynattıkça mamasının zemine düşmesi ve akabinde bunu yemesi sonucu mama-ödül ilişkisini kurmasını sağlayacaktır. Hem avcılık iç güdüsü tatmin ederken hem de mamasını elde etmenin zevkini yaşayan dostunuz mamasını az az aldığı için acele etse de midesini çok fazla zorlamayacaktır.

  • Mama Kabını Küçültün

Porsiyonları küçültmek kadar etkili bir diğer yöntem eğer başa çıkamıyorsanız mama kabını küçültmek olmalıdır. Hem mama miktarını azaltırken hem de evcil dostunuzun bunun farkına varmayacağından emin olabilirsiniz. Çok daha ufak bir köpek mama kabı bulamıyorsanız alternatif olarak kullandığınız mama kabını ters çevirerek kullanabilirsiniz. Bu durumda az mama yemesine rağmen kendi mama kabında yediği için çok ya da fazla yediğinin farkına kolay kolay varamayacak fakat aynı şekilde karnı doyacaktır.

  • Evin Farklı Köşelerine Mamayı Dağıtın

Evcil dostunuzun hızlı yemesinin karşısında mamaları bölmeniz ve onun araması neticesinde farklı odaları arayarak bulması hem efor sarf etmesine hem de mamayı fazlasıyla hak etmesini sağlayacaktır. Eğlenceli şekilde kuru mamasını arayıp bulacak olan evcil dostunuzun mamaları arasında vakit ve enerji harcaması da midesinin çok fazla yorulmasının önüne geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir