Köpekleri Eğitirken Sahiplerinin Yaptığı Hatalar

Köpeklerin eğitimi için her ne kadar tecrübe gerekiyor olsa da buradaki en gereksinim duyulan şey sabır ve vaktinizin bol olmasıdır. Her şeyi kısa sürede öğrenemeyecekleri gibi yaşına ve ırkına bağlı olarak öğrenme kapasite de değişkenlik gösterecektir. Köpek eğitimi kolay değildir ama onun yaşamının tüm safhalarında olduğu gibi bizim onun bir birey gibi ailemizde kumanda edebilmemiz açısından da oldukça gereklidir. Köpek eğitimi sırasında eleştirilere açık olmalı, yanlışlarını görmede ve bunların doğrusunu bulmada kararlı olmalısınız. Aksi taktirde hem boşa vakit kaybı hem de evcil dostunuzun psikolojik açıdan yıpranmasına neden olabilirsiniz.

Köpek Eğitiminde Sahiplerinin Düştüğü Hatalar

Eğitim hatalarının çoğu tecrübe eksikliğinde kaynaklı olup geç olmadan bu hatalarımızın varabilmemiz önemlidir. Onların zihni bulanmadan ve daha da yanlış alışkanlık edinmeden arzu ettiğiniz eğitimleri alması böylece daha da kolaylaşacaktır.

Bu tip konularda daha önce köpek sahibi olmuş tecrübeli arkadaşlarınızdan ya da dostlarımızdan fikir istemekten asla çekinmeyin. Yaşanmış ve tecrübe edilmiş bilgi birikimlerinin de üzerine koyarak dostunuza etkili ve oturaklı bir eğitim verebilirsiniz. Bu tip yardım alabileceğiniz bir tanıdığınız yok ise internete bu yazı da dahil birçok kaynak bulunmakta olup bu konu özelinde birçok eğitim videosuna da ulaşabilirsiniz. Eğer ilk defa köpek sahiplenmiş olmanıza rağmen itaat, temel ve diğer eğitimleri konusunda zorluk yaşayacağınız bir ırk sahiplendiyseniz bu konuda profesyonel destek dahi alabilirsiniz.

  • Fiziksel ve sözlü şiddet uygulamak öğrenme kapasitesini daha da aşağılara çekmektedir. Bu hareketten uzak durun.
  • Ona öğrenebileceğinden fazla yeni şeyler öğretmeye çalışmayın. Bildiklerini de karıştırmasına neden olacaktır.
  • Vereceğiniz komutları basit, sade ve anlaşılır tonlarda anlatın. Gerektiği taktirde beden dilinizi de kullanmayı ihmal etmeyin.

Köpek Eğitiminde Olumlu Pekiştirmeden Yararlanın

Köpek eğitiminde onun yanlış ve istenmeyen davranışlarını belirli ölçüde şiddet uygulamadan cezalandırmanız işe yarayabilir ama bunun dozunu ayarlamanız önemlidir. Hiç bu davranışa başvurmasanız bile kaybedeceğiniz çok bir şey olmayacaktır. Fakat aksi senaryoda olumlu şekilde yaptığı davranışlarını ödüllendirmeniz aldığı komutları ve eğitimi çok daha oturaklı hale getirecektir. Köpekler korkuyla değil sevgiyle ve sabırla hatasız şekilde eğitilebilir. Yaptığı olumlu hareketleri ve durumları güzel bir köpek ödül mamasıyla pekiştirmeniz onun da zihninde sizin dediklerinizi yapması halinde başarıya gittiğinin oturmasını sağlayacaktır.

Onların düzenli gezinti yapması ve egzersiz yapması konusunda yardımcı olun. Bu onların zihinsel açıdan rahatlamasına ve deşarj olabilmesini sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki yorgun köpekler sağlıklı köpeklerdir. Zihnini boşaltma üzerindeki enerjiyi atması eğitiminde de sizin elinizi kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir