Köpeklere Ödül Maması Hangi Şartlarda Verilmelidir?

Köpekler hiç şüphesiz ki ödül mamasına bayılırlar. Bunun en büyük nedeni hem lezzetli olması hem de çok sık verilmemesi nedeniyle köpekler açısında psikolojik olarak kuru mamalara nazaran daha çekici gelmesidir. Fakat köpek ödül mamalarını ölçüsünde ve kurallarına uygun kullanmak köpek eğitiminde ve sosyalleştirilmesinde işinize çok yarayacaktır.

Köpekler çabuk heyecanlanır ve küçük şeylerden çok kolay mutlu olabilirler. Bu mutluluğu görmek için kimi zaman sizlerde günlük yeme miktarını aşabilirsiniz fakat zamanla bu durum kötü bir alışkanlık haline gelebilir. Genel olarak ödül mamaları, evcil dostlarınızı ödüllendirmek için eğitim sırasında başarıyla komutu uyguladığında ya da onu veterinere götürürken uslu durduğu için vermeniz içindir. Günlük besleme amaçlı asla kullanılmamalı ve huysuz olduğunda onu sakinleştirmek için yemesini sağlayarak ona bu durumu alışkanlık haline getirmesine neden olmamalısınız.

Köpeklere Ödül Maması Ne Zaman Verilmeli?

Köpek ödül mamaları eğitimlerde ve komutları öğreterek tam olarak pekiştirme hayat kurtarıcıdır. Köpeklerin bunlara karşı koyamaması ve buna ek olarak anlatılmak istenen komutu öğrenmesi adına motive etmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

Ödül maması kullanımı sadece eğitimi pekiştirme amaçlı değil ayrıca sizle onun arasında bağı ilk başlarda çıkar ilişkisi gibi gözükse de güçlendirir. Birbirinize alışmanız ve onun size itaat etmesini kolaylaştırır.

Yürüyüşe çıktığınızda sözünüzden çıkmaması da ödül maması verilmesi için yeterlidir. Limitlerini bilmesi ve sizin kontrolünüzde ilerlemesi olaysız şekilde eve dönmeniz ödüllendirilmeleri için güzel bir sebep olabilir.

Onu üzgün ve mutsuz gördüğünüzde keyiflenmesini sağlamak ve en azından biraz canlanmasına yardımcı olmak için çok az ödül maması vermenin bir zararı olmaz!

Ödül Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ödül maması verirken adından da anlaşılacağı üzere evcil dostunuzu ödüllendirmeniz gereken durumlarda kullanmanız en uygunu olacaktır. Unutulmamalıdır ki ödül mamaları besin değerleri düşük ve lezzetleri yüksek yiyeceklerdir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken husus bu köpek ödülleri çok fazla kaloriye sahiptir. Aynı biz insanların abur cuburlarına benziyor olup ne kadar yemeyi sevsek de kalitesiz besin değerlerine sahiplerdir. Kullanım oranını dengede tutup evcil dostunuzun yaşına ve ırkına bağlı olarak tavsiye edilen yeme oranının üstüne çıkmayınız.

Sağlık açısından bazı ekstra takviye ve vitaminler bulunduran köpek ödül mamaları mevcut olup bu konuda çok ucuz ve kalori oranı yüksek olanlardan uzak durmalısınız. Ayrıca tahıl içerikli ödüller fazla karbonhidrat içerdiğinden evcil dostunuzun ileride kilo problemleri yaşamalarına neden olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir