Köpeklerde Pyoderma Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde pyoderma nedenleri ve tedavisi hakkında yazılmış birden fazla uzman görüşü ve makale bulunmaktadır. Öncelikle Pyoderma, köpeklerde en sık rastlanılan deri rahatsızlıklarından birisidir. Bu durum uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır zira köpeklerin dış etkenlere en çok maruz kaldığı bölgeleri derileridir. Bu nedenle köpeklerde hem dış kaynaklı hem de iç kaynaklı deri hastalıkları görülebilmektedir.  Pyoderma, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan deri rahatsızlıklarının iltihap kapmasına denilmektedir. Köpeklerde pyoderma oluşumuna birçok neden sebep olduğunu belirtmiştik Bu sebeplerin başında staphyloccocus adlı bakteri gelmektedir. Bir ortamda genellikle staphyloccocus bakterisi bulunmakla birlikte yanında proteus spp, escherichia coli, pseudomonas spp gibi mikroorganizmazalar bulunmaktadır. Doğadaki tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerin vücutlarında da bakteriler bulunmaktadır. Köpeğin sağlıklı olduğu müddetçe bu bakteriler köpeğe hiçbir şekilde zarar verememektedir. Ancak bir şekilde deri bütünlüğünün bozulması halinde pyoderma oluşabilmektedir. Aynı zamanda metabolik ve immün sisteminden ileri gelen bazı sorunlarda pyodermaya neden olabilmektedir. Pyodermayı yüzeysel, süperfisiyal ve derin pyoderma olarak sınıflandırmak mümkündür.

Köpeklerde Pyoderma Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde pyoderma nedenleri ve tedavisi konusuna, yeri gelmişken öncelikli olarak pyodermanın oluşum nedenlerini ortaya çıkarmak gerekmektedir. Pyodermanın oluşumunda en önemli etken kaşınmadır. Köpeğin herhangi bir nedenden dolayı kaşınması ile derinin enfekte olması durumundan dolayı pyoderma oluşmaktadır. Kaşıntının yanı sıra deride kokulu akıntının olması, kızarma, tüylerde dökülme yine belli tüylü bölgelerde nem hissi ve kabuklanma gibi durumlar da pyodermanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Organlardaki rahatsızlıklar, immün sistemindeki sorunlar, alerji ve de dış parazitler pyodermayı tetikleyebilmektedir. Pyodermanın gelişiminde okut ve kronik semptomlar görülebilmektedir. Derideki tahribatın derecesine göre şekillenebilir. Deri üzerindeki lezyonun derinliği pyodermanın şiddeti konusunda bilgi vermektedir. Başlangıçta yaralanma nedeniyle ortaya çıkan pyoderma, mikroorganizmaların bulaşması sonucu iltihap gerçekleşir ve hastalığın şiddeti artar.

Köpeklerde pyoderma nedenleri ve tedavisinde veteriner hekimin uygun gördüğü antibiyotikler kullanılabilir. Ayrıca hekimin uygun görmesi durumunda dışarıdan da antibiyotikli merhemler kullanılabilmektedir. Köpeklerde pyoderma, tekrarlanabilen bir rahatsızlık olduğu için hayvanın uzman hekim tarafından belirli zamanlarda kontrolünün yaptırılması tavsiye edilmektedir. Hastalığın önüne geçebilmek amacıyla, deride herhangi bir nedenden dolayı oluşan yaraların temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durum hastalığın oluşumunu engellemektedir. Veteriner hekim tarafından tavsiye edilen antibiyotikler, parenteral veya yerel olarak kullanılabilmektedir. Hafif ve yüzeysel pyodermalarda yerel antibiyotikler tercih edilmektedir. Parentaral antibiyotik ise daha şiddetli durumlarda tavsiye edilmektedir. Köpek sahibinin veteriner hekim tavsiyesi olmadan antiyotik kullanımı, hastalığı tedavi etmek yerine daha farklı durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle hastalığın şiddeti nasıl olursa olsun, her halükarda köpeğin veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.  Yapılan muayene sonrası hekim, hastalığın teşhisini koyup uygun tedaviye karar verecektir. Bununla birlikte köpeğin dengeli ve sağlıklı beslenmesi ve hijyene dikkat edilmesi hastalıklardan korunması açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir