Köpeklerde Kulak ve Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde hayvan bakımında, Köpeklerde göz ve kulak temizliği önemli bir noktadır. Evde bakımda köpeklerin göz ve kulak temizliği düzenli yapılmadığında, hayvanı huzursuz eder. Huzursuzluğun nedenini birçok bakıcı rahatsızlığından ya da başka bir şeyden kaynaklandığını sanırlar. Oysaki köpekler kulaklarının temizliği yapılmadığında ve göz temizliği yapılmadığında duymalarında ve görmelerinde sorun yaşadıklarından huzursuzlanır. Sağlıklı köpeklerin gözleri temiz ve parlak olur. Eğer gözlerde çapaklanma, kanama, donuk gözler bir hastalığın habercisi olabilir.

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Göz temizliğine özen göstermek gerekir. Köpeklerin gözlerindeki çapaklanma ve kanlanma olduğunda bir veteriner hekime başvurulması gerekmektedir. Bu durum üşütmeden olabilir. Üşütmeden kaynaklı ise veteriner ilaç vererek çapaklanmayı giderebilir. Sahipte akan çapakları temizlemeli ve köpeğine kaliteli bir görüş sağlamalıdır. Kulak temizliği de düzenli yapılmazsa köpeğin duymadaki kalitesi düşer, buda köpeğin huysuzlanmasına neden olur. Köpeklerin işitme hissi onların yön duygularını etkileyen bir histir.

Bu nedenle köpeklerde duyma azda olsa engellendiğinde strese girip panik yapmalarına neden olabilmektedir. Düzenli olarak kulak temizliği köpeğinizin daha kaliteli hayat sürmesini sağlar. Ayrıca banyo sonrasında kulak içerisine kaçan sular temizlenmelidir. Eğer bu temizlik yapılmazsa kulaklarda, mantar gibi rahatsızlıklar oluşur bu da köpeğin sürekli kulak kaşıma isteğini ortaya çıkarır. Köpek kulağını kaşımak isterken kulağına tırnaklarıyla zarar vermesi de mümkündür. Tüm bunlarından köpeğimizi korumanın en etkili yolu ise, suya girdiğinde başına su dökmeden önce kulaklarını pamuk yardımı ile tıkamak olacaktır.

Kulak çöpüyle ya da alkolsüz ıslak mendili ile temizlenebilir. Alkollü mendiller köpeğin kulağının hassas florasını bozarak zarar verebilir. Köpekler kulaklarında olan sorunlarını belli etmek için genelde; kulaklarını yer sürterler, başlarını sürekli aşağı eğik vaziyette tutmaları ile devamlı kulaklarını kaşımaya çalışıyorsa muhakkak veterinere götürüp kontrol edilmelidir. Kulakta oluşabilecek akıntılara dikkat edilmelidir, bu akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Kulak temizliği yapılırken içten dışa doğru yapılmalıdır ki içerde kir kalımı önlenilmiş olusun. Kulak sistemindeki aksamalar köpeğinizin günlük yaşamı aksayabilir.

Köpeklerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde kulak temizliği yapımı;  Köpeklerin kulakları bakterilerin rahatlıkla yerleşip yaşayabileceği yer olduğundan, dikkatli ve sık sık temizlenmelidir. Kulakları yumşak ve alkolsüz malzemelerle temizlenmelidir. Bizim kullandığımız kulak çöplerini kullanmakta idealdir. Köpeklerin kulakları büyük, nemli, sıcak, kıvrımlı, temizlenmesi zor bir yapıya sahip olduğundan bakımı yapılmazsa mantar, bakteri gibi canlıların yaşamasına da olanak oluşturmaktadır. Haftalık ya da on günde bir olmak üzeri düzenli olarak temizlenmelidir. Kulak temizliği yapmadan veya yaptıktan sonra aşağıdaki belirtiler görülürse mutlaka bir veterinere gösterilmelidir.

  • Kulakta meydana gelen akıntılar.
  • Kulaktan gelen kötü kokular
  • Kulakta meydana gelen kızarıklıklar
  • Kulakta oluşan şişkinlikler
  • Kulakta oluşan cilt kuruluğu
  • Kulak etrafında meydana gelen bölgesel tüy dökülmesi

Bu gibi durumlarda veterinere gidilmelidir. Hayatımıza arkadaşlık eden canlı dostlarımıza gereken önemi vermeliyiz. Göz ve kulak temizliği köpekler için önemli ve hassas noktalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir