Köpeklerde Kıskançlık ve Belirtileri

Evcil dostunuzun sizi ya da çok sevdiği bazı aile üyelerinin kıskanması son derece normaldir. Kedilerin aksine köpekler duygusal olarak insanlarla daha sıkı bağ kurmaktadırlar. Köpeğinizin sizi sevgilinizle bile paylaşamaması sizi şaşırtmamalıdır.

Tecrübeli evcil hayvan sahipleri aileye yeni katılan bir bireyin ya da başka bir hayvanın köpekleri tarafından kıskanılacağına dair emindirler. Kıskançlık duygusu sade insanlara ait olmamakla birlikte köpeklerin de bu duyguyu yaşadıkları ve tepki olarak harekette bulunabileceği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Üniversitelere bağlı bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde şu sonuca varıldı. Köpeklerin sahiplerinden aldığı sevginin başka bir kişi ya da objeye kaymasını düşünmeleri halinde hissettikleri üzüntüyü bilimsel olarak kayıtlara geçirebildiler.

Evinize yeni katılan bir bebek, yeni sevgiliniz ya da uzaktan gelen bir akrabanız ilgiyi üzerine çektiğinde köpeğiniz bu duruma içerleyebilir. Karakterine ve ırkına bağlı olarak kıskançlık belirtileri ve size karşı tepkisini en mantıklı şekilde yine sizler anlayabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek ve onu daha iyi anlayabilmek için biraz empati yapmanız bu şirin dostlarımızın yaşadığı bu duygunun önüne geçme konusunda bizlere kolaylık sağlayacaktır. Tüylü dostumuzun huzur içinde yaşaması psikolojik olarak sorunlardan ve depresyondan uzak yaşamaları için en uygun yaklaşma şeklini ve ortamı onlara sağlamanız önemlidir. Hep birlikte mutlu ve mesut ve kıskançlık uzak günlere kıskandığı kişilerden yardım alarak başlamanız sorunu kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Köpeklerde Kıskançlık Belirtileri

  • Kıskandığı kişi sizin yanınızdayken aksi ve agresif tutum içinde olur. Havlama ve kapının önünü kapatmaya çalışabilir. Tüm bunların yanında saldırma eğiliminde de bulunabilir.
  • Kıskandığı kişinin size yaklaşmasını önlemek için koruyucu hale bürünebilir. Sizi korumak ve kıskandığı kişiyi size yaklaştırmamak çeşitli hareketlerde bulunabilir.
  • Sürekli size yakın durma isteği kucağınıza atlama ve ayaklarınızın dibinden ayrılmama diğer kıskançlık belirtileri arasındadır.
  • Dikkat çekmek için dışkı ve çişini evin içine yapmaları.
  • Rutinlerine ve günlük egzersizlere karşı ilgisiz ve hareketsiz davranmaları.
  • Çeşitli eşyalara daha önce hiç alışkanlığı olmadığı halde zarar vermeye çalışması da kıskançlık sonucu köpeklerin sahiplerine karşı gösterdiği kıskançlık sonucu ortaya çıkan hareketleridir.

Evcil Dostunuzun Kıskançlığını Azaltmak İçin Öneriler

Ona olan sevginizi hiçbir şeyin ya da kimsenin değiştiremeyeceğini ona hissettirmeniz oldukça önemlidir. Tüm bunların yanında oyun için onun kıskanç hareketleri hoşunuza da gitse buna çok uzun süre müsaade etmeden dostunuzdan ilginizin eksilmediğini göstermelisiniz.

  • Yeni bir ilişkiye başladığınızda ya da sevgilinizi onun yaşam alanına getirdiğinizde ikisinin yakınlaşması konusunda yapıcı olun.
  • Ona yeni kişinin ödül maması vermesi, gezdirmesi ve oyun oynaması bu duyguya kapılmadan köpeğinizin arkadaş olmasını sağlayacaktır.
  • Tepkilerinden ve hareketlerinden dolayı köpeğinize ceza vermeye çalışmayın.
  • Kıskançlık da dahil her yanlış davranışında onlara sevgiyle yaklaşmayı unutmayın. Sevgi, sabır ve yaklaşım tarzımız sayesinde köpeklerimizin her olumsuz hareketini kolaylıkla düzeltebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir