Köpeklerde Egzersiz ve Onlar Açısından Önemi

Köpeklerin özellikle fiziksel açıdan sağlıklı kalmaları ve devamında zihinsel çevikliklerinin de gelişimi açısından egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Onunla açık havada oyun da oynamanız egzersiz sayılırken onunla yürüyüş yapmanız da bunun içerisine girer. İnsanların köpekleriyle bağını da fazlasıyla güçlendiren bu durumun onları birçok hastalığa karşı daha dirençli ve güçlü kılacağı da aşikâr olan bir durumdur.

Egzersiz seviyesi şartları ve süresi köpeğin ırkına göre değişse de sağlıklarını korumaları açısından faydası aynıdır. Onların kedi gibi evde kalmasını ve kendi başlarına yaşamalarını beklemeniz yanlış olacaktır. Uzun süre hareket etmeyen koşmayan yürüyüş yapmayan köpeklerin fiziksel açıdan sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Zamanla bu durum zihinsel açıdan da depresif içine kapanık kimi zaman insanlara karşı agresif bir ruh haline bürünmesine de yol açacaktır.

Egzersiz Köpeklerin Sosyalleşmesini Sağlar

Çevrelerini ve çevredeki insanları tanıma şansı bulurken yavru ve genç bir köpeğin çok daha sevecen olmasının önünü açar. Yavaşça yaptığınız yürüyüşler neticesinde çevresinde olup bitenler onların da yaşamanın bir parçası haline gelir. Ayrıca çok fazla efor harcaması ve oynaması sayesinde gün sonunda yorgun düşerek mükemmel bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz. Yorgun köpek sağlıklı bir köpektir.

Her Köpeğin Bir Aksiyona İhtiyacı Vardır

Köpekler yıllarca önce avcılık koruma bekçilik gibi görevler amacıyla evcil hale gelmiştir. Bu durum onlar açısından içgüdüsel olup onların kedi gibi kendi başlarına sadece yemek yiyip, tuvaletlerini yaparak yaşayabileceklerini düşünmeyin. Bir göreve yani bir amaca ihtiyaçları vardır. Şehir hayatında korumalarını gerektiren bir müstakil eviniz ya da koyun sürünüz yok ise ihtiyaçlarını egzersiz yaparak dindirebilirler. Frizbi oyuncak peşinde koşması, oyuncak topu kovalaması çılgınca sahip ve parklarda koşması zihinsel ve fiziksel açıdan bu eksikliği fazlasıyla giderir.

Fiziksel Aktiviteler Sağlığın Korunmasını Sağlar

Irkına yaşına ve ortam şartlarına uygun egzersiz yapmak köpeklerin sağlığı açısından son derece faydalıdır. Aktif olan köpeklerin yaşlanma hızının da yavaş olması bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durumdur. Yaşlanmaya giden köpeklerin aşırıya kaçmadan rutin yürüyüşler yapmaları dahi düzenli ve keyifli bir yaşam sürmeleri açısından yeterlidir.

Düzenli egzersiz evcil dostlarımızın eklem ve kemik sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Destek kaslarının da aktif kalmasının etkisi olarak güçlü durmaları sağlammış olur. Doğru miktardaki egzersiz hangi yaşta olursa olsun köpeklerin zihinsel çevikliğini de korumasına yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir