Köpeklerde Eğitim İçin En Uygun Yaş

Eğitimin insanlar içinde evcil hayvanlar için yaşı yoktur. Ama erken yaşlarda başlamanız erken yol almanıza ve işleri düzene koymanıza yardımcı olacağı su götürmez bir gerçektir. Köpekler insan değildir her istediğinizi başarılı şekilde anlayıp uygulayamazlar. Bu konuda sabırlı ve anlayışlı olmalı sevginizi her zaman göstermelisiniz.

Köpekler ilk doğduklarında bazı eğitimleri içgüdüsel olarak kendi iç dünyalarında çözmüşlerdir. Koku duyularını kullanarak gözleri açılmasa dahi beslenme ve annelerini emme dürtüsüne sahiptir. 3 haftalıktan sonra işitme, görme ve hareket duyuları gelişir. 1. Aydan itibaren oldukça meraklı ve oyuncu canlılar haline gelirler. Bu saatten sonra çevre ile etkileşimleri, karakterleri, diğer canlılara karşı tavırları oturmaya başlamaktadır. İlk doğdukları andan ilk aylarına giriş sürelerine kadar kardeşleri ve annesiyle eğitimi ve etkileşimi devam eden yavru bundan sonra dışarıdan alabileceği eğitim ve egzersizlere bireysel olarak hazır hale gelir.

2. ayı dolan ve sütten kesilen köpek annesinden ayrılmaya müsaittir. Bu sebepten ötürü sahiplenip, yeni yuvasına geçiş yapabilir. Aradan geçecek 1 aylık süreden sonra yani 4 aylıktan itibaren en temel eğitim olan tuvalet eğitiminin zemininin hazırlanması ve bu konuda eğitilmesi oldukça önemli olmakla birlikte başlanılması uygundur. Eve yeni gelen köpek bilinçli bir şekilde yönlendirmeler neticesinde ortama adapte olması, sahibine karşı itaat ve tüm aile üyelerine gerekli saygıyı kazandırılabilir. Tuvalet alışkanlığı ve ev kurallarının öğretilmesi en uygun zaman yavruyken çalışmalara başlanılmasıdır.

Çok daha fiziksel ve hafızasını kullanmasını gerektiren eğitimler için 6-7 aylık olmasını beklemek uygundur. Düzgün egzersiz programları, kötü ve rahatsızlık veren alışkanlıkların önlenmesi için gerekli komutlar öğretilebilir. Sevginin ayarını kaçırmadan, köpeğin aklının karışmaması önemlidir. Fiziksel ve psikolojik gelişimi açısından yaşam tarzınıza ve aile ortamınıza en uygun köpek ırkını seçmek işinizi kolaylaştıracak bir diğer kriterdir. Köpekler bir lider seçerek ona itaat etmeyi sürdürürler. Bu onun doğasında gelişen bir olaydır. Egzersiz, disiplin ve ilginizi onun zihninin karışmasına izin vermeden düzeyli ölçüde gösterin. Duygusal bağı aranızda iyi kurun ve sabırlı olmayı unutmayın. Köpeklerde öğrenmenin yaşı yoktur. Yavru ya da yetişkin fark etmeksizin gerekli sevgi ve sabır gösterildiğinde başarılı olmamanız için hiçbir sebep bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir