Köpeklerde Anemi

Anemi, bir köpeğin kanını etkileyen bir durumdur. Bir köpekte kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin azaldığında, buna anemi teşhisi konur, ancak bu bir hastalığın kendisi değil, bir hastalık, travma veya başka bir durumun sonucudur. Anemisi olan bir köpek, vücudunda ciddi bir şey olması nedeniyle bunu geliştirmiştir, bu nedenle bir evcil hayvan sahibinin, bir köpeğin bu duruma sahip olmasının ne anlama geldiğini anlaması önemlidir.

Köpeklerde Anemi Nedir?

Kırmızı kan hücreleri veya RBC’ler, kanın bileşenleridir ve bir köpeğin kemik iliğinde üretilir. Genellikle Hbg veya Hb olarak kısaltılan hemoglobin, vücutta oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerini kırmızı yapar. Kırmızı kan hücrelerinde kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliği varsa, anemi oluşur.

Köpeklerde Anemi Nedenleri

Anemi, kan kaybına, kırmızı kan hücresi yıkımına veya kemik iliğinde kırmızı kan hücresi üretiminin azalmasına neden olan sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bir köpekte bu şeylerin oluşmasına neden olabilecek birkaç farklı hastalık veya durum vardır.

Travma: Şiddetli kan kaybı, çoğunlukla aşırı kanamayla sonuçlanan travma olduğunda meydana gelir. Bazen bu travma cerrahi bir işlemin sonucudur, bazen de bir yaralanmadan kaynaklanır. Kanama, bir iç organdan veya deride kansızlığa neden olabilecek bir yaradan gelebilir.

Parazitler: Kan, bağırsak ve dış parazitlerin tümü bir köpekte kan kaybına neden olabilir ve bu nedenle anemiye neden olabilir. Babesi, hemolize veya kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına neden olan bir kan parazitidir. Kancalı kurtlar gibi bağırsak parazitleri, bağırsak yolunda yaptıkları hasar nedeniyle kansızlığa neden olabilir ve istilalar yeterince kötüyse, pire ve kene gibi kan emici dış parazitler de kansızlığa neden olabilir.

Kanama tümörleri: Bazı köpeklerin kanamaya başlayan tümörleri vardır. Kanama durdurulmazsa kansızlığa neden olabilir.

Köpeklerde Anemi Teşhisi

Bir köpeğin kanının yüzde otuz beş ila 55’i kırmızı kan hücrelerinden oluşur. Bu yüzde, paketlenmiş hücre hacmini (PCV) veya hematokriti (HCT) kontrol etmek için bir test gerçekleştirilerek izlenebilir. Bu test bir kan örneği almayı içerir ve veterineriniz tarafından kolayca yapılabilir. Genellikle rutin kan taramasının bir parçasıdır ve yüzde 35’in altına düşerse, bir köpek genellikle anemik olarak kabul edilir.

Köpeklerde Anemi Tedavisi

Anemi, bir köpeğin kanındaki kırmızı kan hücrelerini veya hemoglobini etkileyen bir hastalık veya durumun sonucu olduğundan, anemiyi düzeltmek için altta yatan sorunun ele alınması gerekir. Bu, köpeği etkileyen belirli bir sorun için ameliyat, ilaçlar, beslenme desteği veya diğer tedavi yöntemleri anlamına gelebilir. Akut, destekleyici bakım da gerekli olabilir ve kan nakline ihtiyaç olduğunu gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir