Köpekler Oyuncakları Arasında Neden Bazılarını Daha Fazla Sever?

Köpekler çoğu zaman yeni aldığınız oyuncaklara karşı ilgisizken eski ve yıpranmış oyuncaklarını bırakmamakta inatçılık gösterebilirler. Heyecanla onu mutlu edeceğiniz bir oyuncağı sunarken biraz kokladıktan sonra ilgi bile göstermemesi kimi zaman biz sahipleri açısından üzücü olabiliyor.

Köpeğinizin neden eski oyuncağı karşı ilgisi yeni oyuncaklarda devam etmiyor ya da yakınlık kuramıyorlar hiç düşündünüz mü? Ayrıca oyuncak alırken tercihleriniz de değişiklik yapıp yapmadığınız gerektiğini ve köpeklerin sevdikleri oyuncak yönelme de ne tip yönelimlerde bulunmadığınız gerektiği konusunda detaylı yazımıza göz atalım!

Köpekler Oyuncaklar Arasından Neden Tercih Yapıyor?

Köpekler için oyuncaklar genelde bir av görünümündedir. Doğa da kurtlar geldiği bilinen köpeklerin avlarını yanlarında gezdirmesi ve bir süre vakit geçirmesi olağan durumdur. Fakat buradaki fark bir süre sonra köpeklerin oyuncaklarıyla bir bağ kurmaya başlama noktasıdır. Ona önce av gibi yaklaşan dostumuz daha sonra onlarla yakın arkadaş olmaktadırlar. Eğer ilk başta ilgisini çeken bir oyuncak ise bir süre sonra köpeklerimiz onları koruma içgüdüsü beslemeye başlayacaktır. Köpeklerin ayrıca ağızlarında yani yanlarında taşıyabildikleri ufak ama ele gelir oyuncakları daha sık tercih ettiği görülmektedir. Bir süre sonra onu kendisine çeken kokuların da oyuncak üzerine sinmesi yeni gelen oyuncaklara ne kadar güzel ya da pahalı olursa olsun çok kısa süre ilgi duymasına ve daha sonra eski oyuncağına geri dönmesine yol açabilmektedir.

Köpeklerin Hoşlanmadığı Oyuncak Tipleri

Sert ve ısıramadıkları oyuncaklar pek fazla hoşlanmazlar. Ayrıca çok ses çıkarmayan oyuncaklar da ilgi çekme konusunda başarısızdır. Oyuncakların büyüklüğü de ilgi seviyesinin artmasına ters orantılıdır. Köpekler genelde ucuz ama ağızlarında tutabilecekleri basit oyuncaklardan fazlasıyla hoşlanır.

Köpekler İçin Satın Alabileceğiniz Oyuncak Çeşitleri

Oyunlar oynamak ve egzersiz yapmak köpek dostlarımızın fiziksel olduğu kadar zihinsel gelişimleri için de önemlidir. Her oyuncağın farklı bir etkisi olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Oyun seçiminde tek başınayken oynayabileceği gibi sizinle de birlikte vakit geçirebileceği oyuncaklar satın almanız tek tip oyuncaklara mahkûm kalmasının önüne geçecektir.

  • Ağız ve diş kemikleri
  • Peluş ve kumaş oyuncaklar
  • Oyuncak toplar
  • Eğitim ve zekâ oyuncakları
  • Köpekler için diş ipleri
  • Outdoor frizbi oyuncaklar

Evcil dostlarınızla birlikte vakit geçirmeniz tüm oyuncakların vereceği zevk ve coşkudan daha önemlidir. Aranızdaki bağın güçlenmesinin yanında size karşı olan bağı da artacaktır. Onu mutlu etmek için tabi ki hediyeler almak onu sevindirmek açısından önemlidir. Fakat aldığınız yeni oyuncaklara ilk başlarda ilgi göstermemesi ve oynamak için gönüllü olmaması onun suçu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir