Köpekler Neden Huysuzluk Çıkarır?

Köpekler genelde kafamızda kurduğumuz üzere hep kuyruklarını sallayan ve sevgi bekleyen köpeklerinde kimi zaman sinirli ve agresif tavırları ya da modlarının çok düşük olduğuna defalarca kez şahit olabilirsiniz. Rahatsız olmaları ya da acı çeken bir durumlarının olmaları genelde huysuz davranmalarına neden olabilmektedir. Köpeğinizin hiçbir sağlık sorunu olmasa dahi hava şartları, ortam ya da çevresel faktörler huysuzluk yaşamasına neden olabilir. Ona göstereceğiniz tutum ve ilgi zamanla bu tip davranışlar sergilemesinin önüne geçen şeylerin başında gelmektedir.

Huysuz Köpek Davranışına Örnekler

Evcil dostlarımızın bazı hal ve hareketleri bizlere gösterdikleri huysuzluk probleminin işareti olabilmektedir. Bu durum çözüme kavuşturulabilecek bir sorun olmakla beraber ilgi ve zaman gösterilmesi halinde üstesinden gelinebilir.

  • Sebepli sebepsiz havlamalar
  • Daha önce hiç yapmadığı şekilde aniden agresif hareketler sergileme
  • Acı çekmesinin belirtisi olarak vücudunda bazı bölgesine dokundurtmaması
  • Çok sakin olmasına rağmen hırlama ve ısırmaya yönelik kalkışmalar
  • Vücutlarında bazı kasları kasarak kendilerini istemsizce pozisyonlara sokmaları.

Huysuz ve Agresif Köpeklerin Tedavisi

Köpeğin bu davranışa iten durumun herhangi bir sağlık sorununa dair işaret olup olmadığından emin olmanız gerekir. Evcil dostunuzun aşılarının ve rutin kontrollerinin takibini gün kaçırmadan yapmanız bu tip durumlar ve olası hastalıklar için bu sebeple önemlidir. Huysuzluk yapmasına neden olan bir korku ögesi ya da yaşadığı ortamdaki bir değişimin olup olması ve buna bağlı olarak herhangi aksi bu durumun tespit edilmesi halinde ortadan kaldırılması önemlidir. Eğer size ve ev halkına bu tutumu devam ediyorsa sosyalleşmeleri konusunda problem yaşadıkları düşünülebilir.

Huysuz köpekler beden dilleriyle sorunlarını anlatabilir. Bunu anlamak ve soruna müdahale etmek ise biraz tecrübe biraz da köpeğinizin karakterini tanımaktan geçmektedir. Çıkardıkları sesler vücut hareketleri bizlere gerekli ipuçlarını verebilmektedir. Genelde sorunların çoğu başka hayvanlar ve kendi cinsleriyle yeteri kadar tanışamamaktan kaynaklanmaktadır. Köpeğinizin kendi özel alanına müdahale etmemeli ve saygı duymalısınız. Bu onun üzerinde korkunun tetiklediği bir huysuzluk yaşamasının üstünü örtecektir. Tanımadığı başka köpek yaklaştığında kontrolünü elinizde tutup birbirlerini koklamalarına ve tanımalarına izin verin. Aşırı korumacı olmak ve ona küçük insan gibi davranarak da insancıllaştırmaya çalışma huysuzluğunu tetikleyecek hareketlerden başında gelmektedir.

Araştırmalar neticesinde köpeklerin ortalama zekâsı 3 yaşında bir çocuğa eğit olduğu gibi tahmini 150-200 kelime arasını öğrenebilecek kapasiteye sahiptir. Sahiplerinin bir şeyler öğrenmesinde ya da anlamasında etkileri büyüktür. Dostlarınızı tanımanız ve karakterini çok daha rahat analiz edebilmeniz için fazlasıyla vaktiniz bulunmaktadır. Onun olağan dışı agresif ve huysuz davranışları konusunda oluşabilecek durumları çok kısa sürede sezebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir