Köpek Irklarının Saldırganlıkla İlişkisi Var mı?

Bilindiği üzere Pitbull, Amstaff, Dogo ve Rottweiler gibi köpeklerin fazlasıyla saldırgan ve ürkütücü olduklarını insanlar tarafından dile getirilmektedir. Cinslerine bağlı olarak agresif ve saldırmaya meyilli oldukları düşünülmektedir. Fakat mini ırk köpeklerin de agresif tavırlar içerisinde olmalarına rağmen çok korkutucu gelmemeleri nedeniyle bilinç altında tehlikeli olarak görülmemektedir. Bu konuda bilim insanları da çalışmalarda bulunup çok daha aydınlatıcı bilgileri bizimle paylaşmışlardır. Her köpeğin sahibine göre köpeğin saldırganlığı yetiştirilmesiyle alakalı olup köpeklerinin hiç saldırgan olmadığını dile getirecektir.

Bilim İnsanları: Irkların Saldırganlığa Etkisi Yoktur

Bilinen agresif köpekler de dahil 4000 civarı köpekle yapılan çalışmada davranış modellerine ve yaşam şekillerine göre köpekler incelendi. Aile ortamı yabancılara karşı ve kendi özel bölgelerinde olmak üzere üç farklı inceleme metodu kullanılan bu çalışmada saldırganlığın genetik bir özellikle olmadığı sonradan kazanılan bir davranış olduğuna kanaat getirildi.

Aslında pitbull gibi köpeklerinde sakin ve sevimli karakterlere sahip olabileceği gibi saldırganlığı alışkan edinmiş olan bir köpeğinde bundan kurtulmasının çok zor olduğu belirtildi.

Cezalandırma Yöntemi ve Seviyesi Fazlasıyla Önemli Etkili

Köpeklerin yapısı ve karakteri ne kadar yumuşak olursa olsun geçmişte yaşadıkları istismara varan tecrübeler onların içlerine kapanık ve saldıran bir köpek olmasına yetecektir. Saldırganlık zamanla öğrenilen bir davranış olduğu gibi internet üzerinde görünce yolunuzu değiştireceğiniz köpeklerin kedilerle ya da kuşlarla koyun koyuna olduğunu görmüşsünüzdür. Ayrıca cezalandırmanın sınırlarının da aşılması köpeği agresif hale getirecektir. Fiziksel ya da sözlü olsun cezalandırmanın dozajını aşmanız onların istenmeyen bir karaktere bürünmesine neden olmaktadır. Fiziksel acı hissetmesi kendisini koruma reaksiyonuna girmesine ve saldırgan olmasını tetikleyecektir.

Komut veyahut bir davranışın hatalı olduğunu öğretmek için olumlu pekiştirme sistemini uygulayabilirsiniz.  Bu davranış yöntemiyle köpeğinizin hem uysal olmasını hem de çok kolay istediğiniz komutları öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca alacağınız uygun köpek oyuncakları sayesinde hem eğitiminizi renklendirebilir hem de evcil dostunuzla çok daha sıkı ilişkiler kurabilirsiniz.

Konumuzun özetinde, köpeklerin ırkının, doğuştan gelen genetik bir saldırganlık konusunda etkisinin olmadığı açıktır. Yetiştirilmesi tarzı, yaşadığı ve büyüdüğü ortamında etkisi olduğu gibi çevresindeki insanların da ona karşı tavırları da onun karakter gelişiminde olumlu olabileceği gibi olumsuz şekilde saldırgan bir köpek haline gelmesine neden olabilmektedir. Çeşitli ego sahibi ve çevresinde bunla övünç kaynağı yaratmak isteyen insanların köpeklerine istismar seviyesinde kötü davranması genel olarak ırklara kötü bir bakış açısı oluşmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir