Köpek Eğitiminde Yapılan Hatalar

Köpekler zaman ve sabır gerektirdiği gibi evcil dostlarınızın kısa sürede her şeyi beklemesi konusunda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bir günde köpeğinizin her şeyi öğrenmesini beklemek mucize olacaktır. Birçok köpek sahibinin düştüğü hataların başında da bu eğitim yanlışı gelmektedir. Onları eğitmek ve yeni şeyler öğretmek kolay değildir. En başta sakin kalmanız sözlü dahi olsa ona baskı ve şiddet uygulamamanız gerekmektedir. Yaptığınız ya da yapabileceğiniz hatalar konusunda fikir sahibi olmanız bir başka deyişle öz eleştiri yapabilecek olgunlukta olmanız köpek sahipliği tecrübeniz olmasa bile çok hızlı yol almanızı sağlayacaktır.

Evcil Dostlarınızı Eğitirken İlk Sorumluluk Sizde!

Köpekler biraz da sahiplerinin aynasıdır. Siz nasıl onlara yaklaşırsanız onlar da ona benzer hareketler yapacaktır. Birçok köpek sahibi eğitim konusunda hata yaptığının farkına bile varmıyor. Bu sebeple başarısız geçen eğitim sürecinde ne tip hatalar yaptığınızı anlamalısınız. Onun kafasının karışmaması ve gelişme göstermediği için suçlamanız sorunu ortadan kaldırmayacaktır. İlişkinizi sevgiye bağlı şekilde yürütmek istiyorsanız örnek vereceğimiz hatalı davranışlardan kaçınmaya çalışın.

  • Geçen süre zarfında eğitim konusunda cidden başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.
  • Eğitimleriniz esnasında olumlu pekiştirmeyi sıklıkla kullanın. Başarı olduğu taktirde yanınızda bulunduracağınız ufak köpek ödül mamaları dahi bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.
  • Onun beden dilini ve hareketlerini iyi gözlemleyin.
  • Fiziksel ya da sözlü şiddet uygulamaktan kaçının.
  • Her şeyi bir anda öğretmeye çalışmayın. Öğretmek istediklerinizi zamana yayın. Bir komutu tamamen öğrendiğine inanıyorsanız yavaş yavaş diğer aşamalara geçin.
  • Başlangıç için onun kafasını karıştıracak karmaşık komutlar ya da eğitimler vermeyin. Basit ve temel düzeyde başlayıp ilerleyin.
  • Düzenli oyun ve egzersiz yaparak üzerindeki fazla enerjini atmaya çalışın. Aksi taktirde huysuz ve asabi bir köpeğe dönüşebilir.
  • Sabırlı ve azim olun. Çabuk vazgeçerseniz tüm çabalarınız yarım ve tamamlanamadan bitebilir.
  • Fiziksel olarak onu baskı altına almayın. Bu sadece sizden korkmasına neden olur kafası tamamen karışır.

Olumsuz ve hatalı davranışları eğitim esnasında göz ardı edin. Odağınız olumlu davranışları ödüllendirmek üzerine olmalı. Evcil dostunuzu da ayrı motive edecek olan bu durum onların öğrenme hızını artıracaktır. Köpeklerin algı kapasitesi sandığınız kadar yüksek değildir. Bazı köpek ırkları çok daha kolay kavrayabilirken bazı köpek ırklarına biraz daha çaba göstermeniz gerekebilir. Evcil bir köpek sahiplenirken köpeğiniz ırk karakteristiği hakkında fikir sahibi olmanız bu sebeple önemlidir. Onu gelişimi ve büyümesi esnasında yapmak istediklerinizi ve yapmamanız gereken şeyleri daha sağlıklı listeleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir