Köpeğinize Azar Azar Yedirebileceğiniz 12 Taze Meyve

Köpek ve kedi dostlarımızın şeker hastalığına yatkın olması sebebi ile insülin dirençleri bizimkine nazaran daha düşük olduğunu bilmemiz gerekir. Peki bu melekler hiç mi meyve yemesin? Hiç mi bu taze meyvelerden alacakları vitaminleri almasın? Soruları ise kafanızı karıştırıyor olabilir. İşte bu karışıklığın ortadan kalkması için, veteriner hekimleri tarafından tavsiye edilen ve köpeklerin yemesinde sakınca olmayan (azı karar çoğu zarar olduğunu unutmayın. Ayrıca köpeğinize bu meyveleri verirken, veteriner hekiminize danışmanızda fayda vardır.) meyveleri sizler için derledik…

ÇOK ÖNEMLİ NOT:  Her birisinden bir parça diyerek tüm meyveleri aynı anda vermeyiniz. Aşağıda bulunan tüm meyveleri ve miktarlarını veteriner hekiminize danışınız.

Bir dilimin yarısını vermek şartı ile: Elma

Köpeğinize elma verirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus elma çekirdeği arsenik içerdiğinden asla ve asla verilmemesi gerektiğidir. Elmanın içerisinde bulunan lif, potasyum, flavonoid ve C vitamini mükemmel bir depo olsa da bir elma diliminin yarısından fazlasının zararlı olduğunu unutmamak gerekir.

2 santimetre kalınlığında bir dilim: Muz

Yüksek karbonhidrat ve potasyum kaynağı olması sebebiyle buzdan da yalnızca bir dilim vermek sevimli dostlarımız için güzel bir ödül maması olabilir.

2-3 adet yeterli: Böğürtlen

Polifenol, antioksidan, lif, folik asit ve manganez, ayrıca yüksek miktarda K, C, E, A vitamini içeren böğürtlen, omega 3 açısından da oldukça zengin. Ancak 2-3 taneden fazla vermememiz gerektiğini unutmayın.

Yine 2-3 adet yeterli: Yaban Mersini

Köpek dostlarımızın diyetlerinde önemli rol oynayan yaban mersini; selenyum, antioksidan, demir ve çinko açısından zengin olmasının yanı sıra A, B, C ve E vitamini de barındırıyor. Sağlıklı bir beslenim için veteriner hekimizin de tavsiyesi ile 2-3 adet yaban mersini köpeklere ödül olarak verilebilir.

Ufak bir parça, 2 santimetre kalınlığında: Kavun

Yaz aylarının aranan besini kavun, A, B ve C vitamini açısından oldukça zengin. Kavun, içerisinde lif, potasyum, beta karoten, potasyum, magnezyum, niyosin, tiyamin, folik asit ve asit barındırır. Yine veteriner hekiminize danışarak çok ufak bir parça vermekte fayda var.

Bir dilimden fazlası zarar: Kivi

Potasyum, lif ve yüksek miktarda C vitamini içerir ancak bir dilimden fazlası elbette zarar.

Çeyreği kâfi: Portakal

Potasyum, lif, kalsiyum, folik asit, demirin yanı sıra A, B1, B6 ve C vitamini barındıran portakalın çeyreğinden fazlasını vermemeniz gerekir. Ayrıca çekirdeklerinin ayıklanmış olması oldukça önem arz ediyor.
ÖNEMLİ NOT: Bunun dışında herhangi bir turunçgil besini köpeğiniz için zararlıdır.

Birkaç küçük küp: Armut

B2, B1, A, E ve C vitamini yanında folik asit, lif, potasyum, niyasin ve bakır içeren armuttan yalnızca birkaç küp keserek eğlenceli atıştırmalar hazırlamak mümkün.

Püresinden 1-2 kaşık verilebilir: Balkabağı

Beta karoten, lif, çinko, alfa karoten, potasyum, demir ve A vitamini içeren balkabağı, pişirmeden ve içerisine hiçbir şey katmadan hazırlayıp püre halinde 1-2 kaşık olacak kadar vermeniz normaldir. Veteriner hekiminize danışarak verin. Bu üründe de çekirdeklerin kalmamış olması önem arz ediyor.

2-3 tane yeterli: Ahududu

Antioksidan, sağlıklı lif, potasyum, manganez, demir, bakır, magnezyum C, B ve K vitaminleri içeren ahudududan 2-3 tane vermeniz yeterli.

Yarım yeterli ancak kıyamazsanız 1 tane: Çilek

Potasyum, lif, magnezyum, folik asit, iyot, omega 3, K, B1, C ve B6 vitaminlerini içeren çileğin yarısı öneriliyor. Eğer çilek oldukça küçükse bunu 1 tam çilek şeklinde de verebilirsiniz.

2’şer santimetrelik küçük dilimlerden 1-2 adet: Karpuz

Sıcak yaz günlerinin en çok aranan meyvesi karpuz A ve C vitaminlerini içeriyor. Bunun yanı sıra potasyum, su ve magnezyum barındırıyor. İnce ve küçük bir dilim verebilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Asla ama asla köpeğinize çekirdek veya kabuk kısmından vermeyin.

BUNLARI ASLA VERMEYİN!

Üzüm, avakado, incir, limon, hindistan cevizi, üzüm kurusu gibi besinleri köpeğinizden uzak tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir