Köpeğiniz İçin Günlük Yemek Porsiyonunu Nasıl Ayarlarsınız?

Evcil dostlarımızın sağlıklı, hastalıklara karşı güçlü ve tüyleri kadar uzun ömürleri olmasını arzuluyorsak beslenme programları oldukça önem teşkil etmektedir. İnsanlar gibi her canlının en temel yaşam ihtiyaçlarından birisi de beslenmedir. Mama türünden, içeriğine, evcil dostunuzun yaşı, cinsiyeti, ırkı, kısırlaştırılması gibi birçok faktör buna etki etmekte olup, onun ihtiyaçlarına uygun düzeni ona sağlamak da bizlerin görevidir.

Beslenme Programında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş

Evcil dostlarımızın yaşı beslenmeleri konusunda oldukça önemlidir. Yavru, yetişkin ya da kısırlaştırılmış bir köpeğin günlük ihtiyaçları aynı olmamakla birlikte günlük hareket seviyeleri ve ihtiyaçları olan besin değerleri değişkenlik göstermektedir. Gelişme çağındaki yavru köpek ile yaşlı günlük enerji ihtiyacı düşük olan köpeğin beslenme programı aynı olmamalıdır.

 

Hareketlilik

Her köpeğin hareketleri ve egzersiz ihtiyaçlarına bağlı olarak karbonhidrat ve protein ihtiyaçları aynı olmamaktadır. Irkına bağlı olarak da değişkenlik gösteren bu durum gün içerisinde aktif, oyunculuğu seven, bütün gün sağa sola koşturan bir köpeğe sahipseniz çok daha fazla besin ihtiyacı hisseden bir köpek ile yaşıyor olduğunuzun ispatıdır.

 

Boyu, Kilosu ve Irkının Etkisi

Temel faktörlerin en önemlisi ve başında gelen etkenlerden birisidir. Bekçi köpekleri gün içerisinde oldukça hareketli ve sağa sola koşuşturan bir ırk olabilmekte olup, bunun tam aksi sessiz, daha çok apartman yaşamına uygun köpek ırklarının besin programı daha hafif ayarlanmalıdır. Ayrıca minik, orta ve iri ırk köpeklerin de acıkma ve doyma eşikleri oldukça değişkenlik gösterir.

Köpeğinizi Beslerken Porsiyonu Hazırlama

Yukarıda saydığımız faktörde köpekler için günlük yemek porsiyonunu ayarlamada en temel faktörlerdir. Ufak ırk köpeklerde oldukça enerjik olmasına rağmen cüsseleri ve ağırlıkları nedeniyle büyük ırk köpeklere göre daha ufak porsiyonlarla beslenmelidir. Bu tip durumlarda kullandığınız mamanın mutlaka arkasında ölçü talimatlarını okuyun. Köpeğinizin yaşına ve ırkına uygun bir mama ile beslediğiniz düşünüldüğünde bir köpek için ihtiyacı öğün miktarları gram şeklinde mutlaka besin değerlerine uygun şekilde sizlere gösterilmektedir. Bunu ölçü alarak daha önce bahsettiğimiz yaş, kilo, ırk, hareket seviyesi gibi durumları da göz önüne alarak kendi evcil dostunuza uygun miktarları oraya çıkarabilirsiniz.

Mutlaka evcil dostunuza verdiğiniz öğünleri takip etmek adına ölçü bardağı ya da ölçüyü gösteren mama kapları kullanın. Gelişi güzel kabını mama ile doldurmanız hem onun doyumsuz olmasına hem de sizin onun ihtiyacından fazla yemek yemesine ek olarak ileride aşırı kilosundan dolayı hastalıklarla boğuşmasına neden olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir