Kedilerin Stresini Azaltmaya Yardımcı Oyuncaklar

Kedilerin vücut sağlıklarını ve fiziklerini korumaları için egzersiz ve oyun ihtiyaçları yaşamları boyunca olacaktır. Köpekler gibi daha çok dışarı gezdirme istisnalar dışında zor olmakla birlikte streslerini ve fazla enerjilerini atabilmeleri için ev içerisinde streslerini azalmaya yönelik kedi oyuncaklarını deneyebilirsiniz. Kedilerin günlük yaşamları uyku hali dışında fazlasıyla stresli olabilir. Enerjilerini atmak ve avcılık içgüdülerini rahatlatmak amacıyla bir takım kedi temel malzemelerine ihtiyaç duyabilmektedirler. Kediler bütün gün yiyip içip daha sonra uyuyan canlılar değildir. Her ne kadar evcilleştirilmiş de olsalar avcılık yetenekleri genetik olarak hala aktarılmaktadır. Avcılık yeteneklerini geliştirmeleri, enerjilerini atmaları ve mantık kurabilecekleri zekâ oyuncakları sayesinde kediniz çok daha sağlıklı olarak zihinsel ve fiziksel olarak devam edecektir.

Mama Düşürme Oyuncakları

Özellikle köpeklerin çok sık kullandığı bir oyuncak türü olan bu oyuncakları kediniz içinde deneyebilirsiniz. Bazı oyuncaklar mantık kurabilme ve zekâ geliştirme konusunda kedinize pozitif etkilerde bulunacaktır. Oyuncağı hareket ettirerek kendini ödüllendirebileceğini anlayan kedilerin çok daha kolay bazı basit komutları da öğrenebilmesinin önünü açabilirsiniz.

Olta Oyuncakları

Kedilerin belki de en çok peşinden koşturduğu ve sevdiği oyuncakların başında gelmektedir. Kedi olta oyuncakları kedinizle beraber sizin de yakınlaşmasını sağlayan basit ama enerji atma konusunda en başarılı oyuncaklar sıralamasında başı çekebilir. Kedileri sadece koşturup hareket etmeye yönelik olmayan bu oyuncak türleri kedinizin ayrıca avcılık içgüdüsünü tatmin etmesine de yardımcı olmaktadır.4

Tırmalama Tahtası

Her ne kadar oyuncak kategorisine ekleyip eklememek konusunda tereddütte olsak da kedilerin ihtiyacı olan temel gereksinimlerin başında gelir. Günümüzde kedi tırmalama tahtaları artık üzerlerinde ek oyuncaklara sahip olarak hem tırnaklarını törpüleme hem de oyun ihtiyaçlarını gidermede çok fazla yardımcı olmaktadır.

Peluş Oyuncaklar ve Fareler

Kedilerin gerçek av yerine koyabilecekleri birbirinden farklı figürler ve oyuncak modelleri kendi başlarına oynamaları ve enerji harcamaları konusunda fazlasıyla etkili olmaktadır. Bu konuda çok da seçici olmayan kedilerin kâğıt parçasına bile saatlerce oynadığı düşünüldüğünde fare peluşu karşısında nasıl deliye döneceğini ve oyunlar yapabileceği artık sizin kedinizin enerji seviyesine kalacak bir durumdur.

Kedilerin Oyun Oynama Süresi

Günlük minimum 25-30 dakika oynatılması aşırı kilo alımı ve fiziksel gelişiminin negatif yönde etkilenmemesi adına fazlasıyla yetecektir. Kedilerin günün büyük bir bölümü uyumalarına karşın oyun konusunda kontrollerini kaybedebilirler. Kolaylıkla oyun davetlerine katılan kedilerin yetişkinliğe girmeden önce yavrulukta çok da oyuna teşvik edilmelerine gerek yoktur. Zaten genel olarak etrafı keşfetmeye ve oynamaya meyilli olmaları ev içerisinde bulabilecekleri en ufak bir parçayla bile saatler geçirmesine yardımcı olur. Fakat onlar hediye olarak sunabileceğiniz alternatif oyuncaklar sayesinde onun bu zevkini katlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir