Kedilerin Sosyalleştirilmesi ve Faydaları

Kedilerin kendilerini tehlikede hissettiklerine ya da kendi cinslerinden olsa dahi yabancı bir hayvan gördüklerinde hırçınlık yapabilmektedir. Bu aynı şekilde yabancı bir misafir geldiğinde de farklı şekilde ortaya çıkabilir. Kedilerin köpeklerin aksine çok daha zor sosyalleştirildikleri düşünülse de bu dostlarımız da çok daha sosyal ve sıcakkanlı bir karaktere girebilmektedirler.

Genetik olarak kedilerin çekimser ve asabiyet sergilemesi normal olmasının yanında sosyalleştirilmesi de çaba ve ilgi gösterilmesi halinde çok zor değildir. Kedilerin korkmasına neden obje ve hareketleri önüne geçip onların çok daha iyi ve arkadaş canlısı olmaları için tavsiyelerimize göz atalım.

Kedilerin Sosyalleştirilmesi

Kedilerin başka hayvanlarla ve insanlarla çok daha rahat iletişim kurabilmesi ve sosyalleşebilmesi için yapmanız gereken adımlara göz atmadan önce, kedinizin karakterini de iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Kediler meraklı canlılar olur keşfetmek ve bölgeyi sahiplenmek onların doğasında bulunmaktadır. Bu durum kimi zaman onlar için hoş olabilirken sosyalleşmeleri konusunda biraz zorluk yaşamanıza neden olabilir. Evin her tarafını onun kullanımına sunmak yerine adım adım sizle kaynaşarak açılmasını sağlayın. Evin tamamına onun sahip olmasına en azından üzerindeki yabaniliği atana kadar izin vermeseniz yeterli gelecektir. Bu sürede sizle çok daha fazla vakit geçirmek zorunda olmasının yanında ona eğlence sunma amaçlı satın alabileceğiniz kedi oyuncaklarıyla çok daha sıkı ilişkiler kurabilirsiniz.

Kediler doğaları gereği özgürlüklerine ve bağımsızlıklarına bağlı canlılardır. Size muhtaç olduklarını hissettikleri zamanlarda şirinlik ve tatlılıklar yapabilir. Fakat bu gerçekten sosyal bir canlı olduğunu ya da size karşılıksız sevgi duyduğunu göstermeyebilir. Evcil dostunuzun güvenini kazanma ve çok daha sosyal canlı olabilmesi için ilk intibaı ve güveni sizden kazanmalıdır. Hareketlerinizi ve ona karşı tavırlarınızı izlemesine izin verin. Başlangıç etabında size çok fazla yanaşmayabilir fakat ona şans verin. Hoşlandığı hareketleri anlamaya çalışın.

Onlarla her gün oyun oynamak ve konuşmak da kedinizin çok daha sosyal bir canlıya dönüşmesinde önemlidir. Size komik gelse de sosyalleşmek adım adım bu şekilde ilerlemektedir. Tek başınıza başladığınız bu süreçte ailenin diğer bireylerini de katarak evcil dostunuzdaki gelişimi ve sosyalliği başarıyla izleyebilirsiniz.

Kedilerin Sosyalleşme Süresi

Bu sürece eğer yavru iken başladıysanız çok daha kısa sürecektir. Kedinizin ırkının ve yaşının burada önemli bir faktör oluşturduğunu asla göz ardı etmeyin. Her kedi için bu süre değişkenlik gösterecektir. Kısa sürede kediniz fazlasıyla sosyal hale gelebileceği gibi bu süreç uzayabilmekte olduğuna da defalarca kez şahit olmaktayız. Sevgi ve sabır her zaman anahtarınız olmalı ve bu zamana kadar harcadığınız emekleri boşa atmamak adına aksi bir harekette bulunmamak önemli bir durum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir