Kedilerin Cidden Kendine Has Kişilikleri Varmıdır?

Özellikle kedilerin kendiler has karakteri olmakla birlikte çevreleriyle etkileşime girerken kişiliklerinin oluşmasında etkisi fazladır. Genel manada kedilerin asosyal canlılar olduğu düşünülse de araştırmalar neticesinde işin aslının hiç de öyle olmadığı kanıtlanmıştır. 2017 yılında Avusturalya ve Yeni Zelanda’da yapılan araştırmalar neticesinde yayımlanan bilimsel makalede kedilerin 5 farklı göze çarpan karakterinden bahsedilmiştir. Sadece farklı karakterlere sahip olmadıkları bunun yanında onların yaşam kalitelerinin de bunların oluşması ve gelişmesi konusunda etkili olduğu görüldü. Genel olarak bağımsızlıklarına düşkün ve içlerine kapanık kedilerin insanlara benzer huy ve karakteristik özelliklerinin olduğu bilimsel olarak da çalışmaların araştırma konusu olabiliyorken buna inanmamak biraz anlamsız olacaktır.

Kedilerin Kendine Özel Farklı Kişilikleri Bulunmaktadır

Kedilerin karakter araştırması yapılırken insanlarda olduğu gibi 5 temel karakter analizine tabii tutulmaları da bu çalışmanın başarılı olduğunu bizlere yazımızın devamında daha da aydınlatıcı hale getirecektir.

Çevrenin de hayvanların gelişime etkisinin oldukça fazla olması günlük hayattaki yaşam kalitesinin kedinin gelişimi ve karakterinin oluşması konusunda çok fazla etkisi vardır. Kızgın, asabi ve agresiflik içindeki kedilerin stresli ve şiddete maruz kalmış olabileceği düşünülebilir. Anlayışlı karaktere sahip kedilerin çok daha fazla oyun oynama isteği duyan, sahipleriyle sıkı bağlar kuran bir karakter sergilemesi de sahiplerini şaşırtmamalıdır.

Bir kedinin ne kadar çevreyle iç içe ve sosyal bir hayat sürdüğüne bağlı olarak cana yakınlığı ve diğer hayvanlara karşı geçimsiz tavırlar sergilememesi beklenir. Bu durumda kedilerin karakterlerine fazlasıyla sahiplerinin ve çevrelerinin etki ettiğinin bir kanıtıdır. İnternette defalarca kez şahit olduğumuz kedi-köpek dostluğu videoları da bu çevresel faktörlerin olumlu etkisidir. Aksi taktirde devamlı stres ve baskı altında kalan bir kedinin nevrotik davranışlar sergilemesi de makul görülebilecek bir davranıştır.

Son olarak bir not düşmemiz gerekirse kedilerin anne ve babalarından gelen genetik özelliklerin yanında ırklarının da karakteristik özelliklerini taşıyabildikleri görülmüştür. Kediler tüm bunların yanında beden dilleri sayesinde bizlere o an ki ruh halleri ve isteklerini de belli edebilirler. Kedi sahiplenmeyi sadece bir ev eşyası gibi görmek sizleri yanılgıya düşürecektir. Mamasını suyunu verip kendi kendilerine yaşamlarını idame ettirebileceklerini düşünmeniz görece doğru gibi olsa da işin aslında sizlerin ve yaşam alanınızın da fazlasıyla onların duygusal gelişimine etkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir