Kedileri Yıkamak İçin İpuçları

Kedilerin temiz ve titiz canlılar olduğundan şüphemiz yok ama kimi zaman onları yıkama ihtiyacı doğabiliyor. Gerçekten gerekli ya da rutin olarak yıkanmaları gerekmese de bu ihtiyaç doğduğunda neler yapabileceğinizi konuşacağız. Suyla temas etmekten çok hoşlanmayan bu tüylü dostlarımızın çok daha kolay ve incitmeden banyo yaptırılması hakkında ipuçları ve hangi şartlarda yıkamamız gerektiğine göz atalım.

  • Dışarı ya da bahçeye çıkıp çamura, toza, toprağa bulaşması ve eve bu şekilde dönmesi
  • Kürkleri yalamamaları gereken bir şey dökülmesi ya da sürtünmeleri
  • Cilt problemleri neticesinde veteriner tavsiyesi üzerine yıkanılmasının gerekmesi
  • Tüm bunların dışarıdan sahiplendiğiniz bir kedinin artık dışarı çıkmayacağı için temizlenip yıkanması da geçerli bir sebep olabilir.

Kedileri suyla temas ettirmek hele ki yıkamak oldukça zordur ama imkânsız değildir. Yavru iken bu duruma alışmaları ilerideki süreçte yıkanma ihtiyacı hissedildiğinde işinizi kolaylaştıracaktır. Sabırlı olmanız ve herhangi bir şiddet eğiliminde bulunmamanız işleri daha da kolaylaştıracaktır.

Kedi Yıkama Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Önceliğiniz onun korkmaması ve strese girmemesi olmalıdır. Ayrıca direkt olarak suyunu içine sokmadan onla oyun oynuyormuşçasına ilk ıslatma işlemini ayaklarından yapmalısınız. Başından aşağı su dökmeden elinizle ıslatarak baş kısmını yıkamanız ve temizlemeniz uygun olacaktır. Aksi taktirde çok acemiyseniz kulağına su kaçırma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Evcil dostunuzun elinizin altında olması ama canını yakmayacak sertlikte kontrol etmeniz önemlidir. Ayrıca kullanacağınız tüm banyo ekipmanları da elinizin altında olmalı ve çok fazla hareket alanınızı genişletmeden o dar alan içinde yıkama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Onun en yorgun ve oyun sonrası bitkin bir anında banyo yapmasını sağlayın. Aksi taktirde size karşı fazlasıyla karşı kuvvet uygulayabilir. Yıkamaya başlamadan önce ona uygun kedi şampuanı kullanın. Bizlerin kullandığı şampuanların içerdiği kimyasal ögeler onlar için uygun olmayacaktır. Buna ulaşma imkânınız yoksa bebek şampuanları tek seferlik işinizi görecektir.

Suyun altına sokmadan önce onu taramanız tüylerindeki topaklaşmaları açacağı gibi ölü derisini de vücudundan ayıracaktır. Yıkadığınızda çok daha temiz ve ölü hücrelerden arınmış şekilde temizlenmiş olacaktır. Eğer tek başınıza bu işin altında kalkacağınızı düşünmüyorsanız en azından ilk 2-3 yıkama sırasında evdeki diğer aile üyelerinden yardım almaya çalışın.

Kedinizin dikkatini dağıtmak için en sevdiği oyuncakları da beraberinizde getirin. Kaçmaması adına banyodaki kapı ve pencereleri kapalı tutun. Başka evcil hayvanınız var ise banyoya girmesine müsaade etmeyin.

Çok işler kontrolden çıktığında ve evcil dostunuzun ortalığı birbirine katmaya başladığında banyo işlemini sonlandırın. En kötü nemli ya da ıslak temiz bir bezle banyo dışında onu temizleyin. Eğer tırnakları uzun ise sizde ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle imkanınız var ise tırnakları kesildikten yakın zaman sonra yıkama işlemini gerçekleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir