Kedilere Konserve Ton Balığı Verilir mi?

Birçok evcil hayvan sahibi kedilerine ton balığı verip vermeme konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Genel olarak kedilerimiz yaşlarına uygun olarak kuru kedi mamasıyla besleniyor olsa da arada besin programlarında değişiklik yapmayı ister istemez düşünmekteyiz.

Ton balığı normal şartlarda birçok kedi mamasının içerisinde bulunabilir. Bu balıklar aslında onlar açısından pek zarar teşkil etmemektedir. Bazı yaş olarak da bilinen konserve mamaların içeriğinde dahi görmemiz mümkündür. Ama piyasadaki konserve mamalar genelde insanların tüketebileceği formda piyasaya sürülmektedir. Kedilerin ihtiyaç duydukları besin değerlerini tam olarak sunamamaktırlar. Ayrıca lezzetinden dolayı sürekli ya da gün aşırı bununla beslemeye çalışmanız bir süre sonra kuru mamalara karşı ilgisinin kaybolmasına yol açacaktır.

Kedime Ne Kadar Ton Balığı Konservesi Yedirebilirim?

Öncelikle ton balığını bildiğimiz konserve formunda sürekli vermek tehlike yaratacaktır. Aynı durum biz insanlar için geçerli olabilir. Çok fazla ton balığı tüketimi kontrolsüzce verilmesi halinde civa zehirlenmesine yol açmaktadır. Ayrıca içeriğinde yağ fazlasıyla şişmanlamaya sebebiyet verir. Ton balığı verme düşünceniz var ise bunu ufak porsiyonlarda ve ayda 2-3 kez geçmeyecek şekilde vermeniz fazlasıyla yetecektir. Konserve ton balıkları kedi dostlarımız açısından ihtiyacı olan besin değerlerinin protein dışında pek fazla yeterliliği olmayan bir besin olarak görülebilir.

Ton balığı beslenme programında devamlı olarak tüketilecek bir besin değildir. Yavru kedilere verilmemesi de tavsiye olunur. Yetişkin ve yetişkinliğe yakın kedilerde en azından ödül formatında vermek sorun teşkil etmeyebilir. Ayrıca iştahı zayıf kedilerin iştahının açılması içinde çok sık başvurulan bir besindir.

Ton balığının kedilerin ihtiyaçlarını karşılamadığı konusundan çok sık bahsettik. Peki bu eksik olan besin değerleri nelerdir? Kediler beslenirken taurin ve E vitaminden ton balığından alamayacakları için zayıf kalacaktır. Besin zincirinde farklı bir noktada olan ton balıkları da fazla cıva içermektedir. Aynı biz insanların da çok sık kullanmaması konusunda doktorlar insanları uyarmaktadır.

Kedime Çiğ Ton Balığı Verebilir miyim?

Özellikle ev kedileri başta olmak üzere kedilerin çiğ balık yemesi zararlıdır. Çiğ balıklar gıda zehirlenmesine neden olabilecek bakteriler içermektedir. Balık verirken mutlaka pişirme işleminden geçirmeniz önemlidir. Aynı durum tavuk ve normal etler içinde geçerli olup genelde haşlama yöntemine gitmeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca tuz baharat gibi şeyleri de eklememeniz son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir