Kedilere İlaç İçirmek ve İpuçları

Kedi sahibi olmak kimi zaman zorluklarla mücadele etmeyi de gerektirir. Tahmin ettiğiniz üzere kedi dostlarımıza ilaç içirmek oldukça zordur. Beğenmedikleri taktirde mama bile yemeyen kedilerin ağzına daha önce tadını kokusunu ve etkisini bilmedikleri bir şeyi yutturmanın ne kadar zorlu olabileceğini az çok tahmin edebilirsiniz.

Kediler baskın ve inatçı hayvanlardır. İstemediği bir şeyi onlara yaptırmanız oldukça zordur. Aksi taktirde karşılığında pati yeme ve ısırılma ihtimalini asla göz ardı etmemelisiniz. Ona yaklaşırken dikkatli olmalı ve ürpermemesi adına en tatlı ses tonunuzla ortalığı baştan sakinleştirmelisiniz. Tamamen karamsarlığa kapılmadan kedinize ilaç içirebilmek için aşağıdaki ufak hilelere başvurabilirsiniz. Unutmayın ki kedilerin karakterine ve yetişme şartlarına göre bazen ilaç içirmek mama yedirmek kadar kolay da olabilir!

İlacın Formuna Göre Mamasına Katın

Sevdiği bir yiyeceğe karıştırarak o fark etmeden kolayca mamasıyla ilacını içirebilirsiniz. Hap ise parçalara ayırarak ya da toz ise zaten basit şekilde mamasıyla karıştırarak ilacı yemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ilacın kokusunun bastırılmasından dolayı besinin içerisinde farklı bir şey bulunduğunun farkına varmayacaktır. Bazı ilaçların formu bozulmadan içirilmesi gerektiğinden veteriner hekiminizden bu konuda tavsiye almayı ve uygunluğunu sormayı unutmayın. Ayrıca bazı ilaçların tok karnına verilmesi de gerekebilir.

İlacı Normal Yoldan Yedirme

Biraz baskı uyguluyor gibi görünseniz de aslında olması gereken en basit hap içirme yönteminden biridir. Veterinerler tecrübelerinden dolayı kediye 3-4 saniye içerisinde bu şekilde hapı yutturabilirken bizim zorlanmamız normaldir. Hareket etmesini kısıtlayarak sadece ağzı açık kalacak şekilde başını geriye doğru yaslayın. Ağzı açıldığında hapı dilinin arkasına yerleştirin ve boğazını aynı başını okşar gibi okşayın. Kediniz birkaç saniye sonra hapı yutmaya çalışacaktır.

Kedinizi Bu Konuda Eğitin

Komik gelebilir ama bunu uğraşırsanız başarabilirsiniz. Kedilere ilacın korkutucu bir şey olmadığını öğretebilirsiniz. İlaç içirme sonrası ona sunacağınız kedi ödülleriyle de daha da motive olmasına yardımcı olabilirsiniz. Olumlu pekiştirmeyi aynı köpeklerde olduğu gibi kedilerde de birçok konuda rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Özellikle yavru halinde buna alışması ileri de ilaç kullanımı açısından elinizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Umarız ki evcil dostunuzun hiçbir hastalığa yakalanmadan ilaç kullanma ihtiyacı dahi bulunmadan bir ömür boyu sağlıkla yaşamanı sürdürür.

Çok uzun süre ilaç kullanımı yapmayacaksanız veteriner hekiminiz size zaten yardımcı olacaktır. Fakat öyle bir tecrübe edinmek olası acil durumlarda kedinize hap içirmek ya da başka bir ilaç kullandırtmak adına kedilerin ne kadar inatçı olabileceğini ve sizin ne tür çözümler üretebileceğinizin sınırları bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir