Kedilerde Zehirlenme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler oldukça meraklı bir karaktere sahip olmaları nedeniyle kimi zaman başlarına bu tip işler açabilmektedir. Sokak kedileri bu durumla çok sık karşılaşsa da ev ortamındaki evcil dostlarımızın kimi zaman bizim ihmalkarlığımızın da etkisiyle zehirlenmeye maruz kalmaları yüksek olasılıktır.

Zehirli otlar bozuk ya da bayatlamış yiyecekler ve kimyasala malzemelere temas etmeleri kedilerin zehirlenmesine neden olabilir. Sıkça karşılaşılan bir durum olup kediler farkında olmasa da kendileri zehirleyebilirler. Düşündüğünüzden etkileri son derece sıkıntılı olabilecek zehirlenmenin etkilerini asla hafife almamalısınız. Meraklı ve araştırmacı kedilerin bu tip vakalarla çok sık karşılaşmasına karşın her türlü önlemleri almak ve herhangi bir zehirlenmeye maruz kaldığında atılması gereken adımları atmak için yazımızın devamına göz atalım.

Kedilerde Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde zehirlenmeyi tam olarak teşhis edebilmeniz için yuttuğu ve buna neden olan maddeyi anlamanız önemlidir. Belirtiler tek bir tane olabileceği gibi birden fazla şekilde de görmeniz olasıdır. Zehri tanımlama ve neden olan sebeplerin dışında sakin olarak onu en hızlı şekilde veteriner hekime götürmeniz olası bir ölümün önüne geçecektir.

  • Aşırı tükürük salınımı
  • Aksırma ve hapşırma
  • Öksürme
  • Nefes alıp vermede zorluk
  • Kusma hali
  • İshal yaşanması
  • Ağızdan belli belirsiz köpükler gelmesi
  • İlgisizlik ve depresif bir ruh hali
  • Titreme ve sarsıntı yaşama

Veteriner hekim kontrolü şiddeti ne olursa olsun kedilerin muayene edilmesini elzem hale getirir. Kedilerin besine ya da kimyasal bir maddeye bağlı yaşayacağı zehirlenmenin etkisi ve ölümcül etkisi farklılık gösterse de onların uygulayacağı tedavi ve çözüm önerisi bilinçsiz yapılacak hareketlerin aksine yerinde olacaktır. Yapacağınız yanlış ilaç kullanımı ya da iyileştirme yöntemi zehirlenmeyi daha da kötü hale getirebilir.

Zehrin etkileri ve vücutta atılması uzun sürebilir. Bu nedenle bakımında ve kendini toparlayana kadar ki süreçte mutlaka gözlem altında kalınmalıdır. Olası bir ani etkide tekrar müdahale edilmesi gerekebilir. Sakin kalmalı ve acil bir veterinere götürebilme imkanına sahip olmalısınız. Sadece zehirlenme için değil olası başka düşme ya da yaralanma gibi kazalara karşı da aynı ciddiyet ve ani müdahalede bulunabilecek şartlara sahip olmanız ölümcül etkilerin zamanla yarıştığı anlarda hayat kurtarıcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir