Kedilerde Tüy Yutma Sorunu ve Çözüm Önerileri

Kediler kendi kendilerine birçok konuda yeten hijyen bağımlısı ve oldukça temiz canlılardır. Bunun pozitif etkileri çok olduğu gibi negatif istenmeyen sonuçları da kimi zaman kedilerimizin başına gelebiliyor. Yıkamasanız bile temiz görünürler ve parlak tüylere sahip olurlar. Temizlikleri ne kadar şaşırtıcı derecede sık ve güzel olsa da kimi zaman kendilerini temizlerken yuttukları tüyler midelerinde tüy birikmesi sorununa neden olabilir.

Midede Tüy Yumağı Nasıl Oluşmaktadır?

Kendilerini temizlemek için dilleri ve patilerini kullanırlar. Pürüzlü ve sert dilleri kopmuş ölü tüylerinin vücutlarının çeşitli yerlerden çekerek toplar. Kedinin her dil darbesi ve tükürükle birlikte midesinde iner. Dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu bu konudaki acemi ve ufak kedilerin ağızlarının çevresinde kalan tüyleri temizleyememeleri ve yutmalarıdır. Çoğu zaman biriken tüyler dışkı yoluyla dışarı atılsa da mide de tüy birikmesinin önüne geçmekte zorlanmaktadırlar. Tüy yumaklarının mideden çıkmadığı taktirde ciddi sindirim ve mide sorunu yaşamaları olası bir durumdur. Bağırsakları tıkadığı ve ameliyat gerektiği durumlar olabilir. Kesinlikle hafife alınmaması gereken ve dikkat çeken bir durumdur. Kusulan tüy yumakları genelde 3-4cm arasında değişen kedilerin tüyü şeklinde görünen üzerlerine yiyecek ve tükürük yapışmış kusmuğa benzer yapıda olabilmektedir. Tüm bunların yanında kediler doğal olarak haftada bir ya da iki kez çok fazla yumak birikmesi halinde kusabilirler.

Kedilerin Tüy Yutmasını Engelleme ve Yardımcı Olmak

Kediler genelde doğal ot ve bitkiler yiyerek midelerini rahatlatmaya çalışmaktadırlar. Bu kimi zaman doğal ortamda olabileceği gibi ev ortamındaki evcil kediler içinde kullanılabilecek bazı yardımcı ürünler kullanılabilir. Evcil dostunuz için zararlı çiçek ve bitkileri öğrenmeli ondan uzak tutmalısınız. Bunun yanında onlara zarar verebilecek ilaç ve kimyasal maddeleri veteriner bilgisi dışında asla kullanmamalısınız.

Kedinizi Taramak

Sık sık bu işlemi yapmak ve kedinizle aranızda rutin haline getirmek çok daha az tüy dökmesine ve haliyle çok daha az tüy yutmasına yardımcı olacaktır. Tüy döktüğü dönemler ve mevsim geçişlerinde özellikle bu durumu göz ardı etmeden uygun fırça ve tarakla kedinizi taramanız sorunu neredeyse yarı yarıya azaltacaktır.

Mama Seçimi

Bütçeniz doğrultusunda herkes en uygun ve kaliteli mamayı kedilerine sunmaya çalışıyor. Bundan hiçbir hayvanseverin zaten şüphesi yok fakat kalitesiz ve besin değeri düşük mamalar evcil dostlarımızın tüy kalitesi ve dökülmesiyle alakalı olduğu bilinen bir gerçektir. Kimi kedilerin mamaların içerisindeki bazı malzemelere alerjik tepkiler göstereceği ve tüy dökülmesini tetikleyeceği unutulmamalıdır.

Kedi Çimi

Evde kendi imkanlarınızla yetiştirebileceğiniz ve kedilerin midesini ve hazmını rahatlatacak olan kediler için özel bu kedi çimi sayesinde oldukça uygun fiyatlara ve doğal şekilde evde kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Takviye Doğal Besinler

İçeriğinde bulunan bitkisel ve organik malzemeler sayesinde yutulmuş tüy yumaklarını ve sindirilmesinde problem yaşanan besinlerin doğal yollar üzerinden vücuttan atılmasına yardımcı bu macunları kediniz kesinlikle severek tüketecektir. İçerisinde bulunan kimi vitaminlerle deri ve tüyleri sağlıklı kalacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir