Kedilerde Tuvalet Dışına İhtiyacını Giderme Sorunu

Kedilerin yaşadığı davranışsal sorunların başında tuvalet kabının dışına dışkı ve çişlerini yapmaları gelmektedir. Bu durum hem sizin hem de aile üyelerinin canını fazlasıyla sıkmaya yetmektedir. Fakat ona kızarak bu durumu ortadan kaldırmanız da pek mümkün değildir. Öncelikle sorunu anlamalı ve buna neden olan durumu ortadan kaldırmalısınız. Hijyen konusunda titiz olduğunu bildiğimiz bu hayvanların bu tip bir hareket içerisine girmesi bizlere bir takım mesaj verme ihtimalini de doğurmaktadır.

 Kedi Kumunun Dışına İhtiyacını Gören Kedilerde Sağlık Sorunları

Sağlık sorunu olduğunu düşünmeniz halinde veteriner yolunu tutmanız gerekebilir. Kedilerin genelde psikolojik ve stres altında bu tip davranışsal problemler sonucu bu harekete gitmesine rağmen sağlık sorunlarının da etkisi çok yüksektir. Özellikle yaşlanan kediler bu duruma çok sık rastlanmaktadır. İdrar miktarındaki artışa bağlı olarak idrar tutmama, idrar yaparken sancı hissetme, böbrek yetmezliği, diyabet gibi birçok sorunun yanında idrar yolu enfeksiyonu bu sıkıntılı durumun yaşanmasına neden olabilir.

Yaşlılığa bağlı olarak eklem rahatsızlıkları da onların tuvalet kabına gitmede ve içine girebilmeleri konusunda zorluk yaşadıklarını göstermektedir. Onların fiziksel yapısına çok uygun bir tuvalet kabı ve konum olarak alçağa konumlandırmanız bu sorunu çözmenize yetecektir.

Stres ve Psikolojik Etkenler

Kediler çok kolay strese girebilen canlılardır. Rutin ve hayatlarında çok fazla değişiklik olan kedilerin bir süre sonra farklı tepkiler vereceği aşikardır. Bu durum kimi kedide iştahın azalması şeklinde görülebilirken kimi kediler kedi kumunun dışına ihtiyacını görmeye başlaması şeklinde cereyan edebilir. Yeteri kadar onlarla zaman geçirmediğinizde ve ilgi göstermediğiniz de psikolojik olarak zorlu bir sürece girerek sizin tepki vermenizi sağlayacak bir harekette bulunmasına şahit olabilirsiniz.

Kediler Kedi Kumu Kullanmama Sebepleri Nelerdir?

Kediler doğumlarından itibaren tuvalet eğitimli oluyor desek çok da yanlış bir yorumda bulunmuş olmayız. Kedi kumunu gören kediler ilk denemde dahi kumlarına ihtiyaçlarını giderebilmektedir.

  • Kedi kumlarının kirli olması ve uzun süre temizlenmemesi onların tuvalet kabına ihtiyaçlarını yapmasına neden olur.
  • Kedi kumu tipi ne olursa olursa belirli aralıkla gün aşırı temizleseniz dahi bir süre sonra kullanım ömrünü tamamlar. Yenisiyle değiştirme zamanını atlamamanız gerekmektedir.
  • Kedi kumunun kendisi ya da kokusu kedinizin hoşuna gitmeyebilir. Bu nedenle belirli bir tecrübe sonrası en uygun kedi kumuna geçiş yapmanızı öneririz.
  • Kum kabının nereye koyduğunuz da önemlidir. Çok ses olan ve insan geçişi olan bir noktaya koymanız evcil dostunuzun rahatlığı açısından sıkıntı çıkaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir