Kedilerde Ödül Maması Tavsiyesi, Nasıl Seçilmelidir?

Kedilerin aynı köpekler gibi sakin ve itaatkâr olmasını istiyorsanız kısmen de olsa kullanabileceğiniz kedi ödül mamaları fazlasıyla yardımcı olacaktır. Olumlu pekiştirme ve ceza sistemi sadece köpekler için düşünülüyor olsa da kedi dostlarımızın da bir noktaya kadar kontrol altında tutulması sağlanabilir. Bu tip konulardaki en büyük yardımcımız olacak leziz ve oldukça besleyici kedi ödül mamalarını seçerken ve verirken nelere dikkat etmelisiniz, gelin konumuzun ayrıntılarına göz atalım!

Kedilerde Ödül Maması Nasıl Seçilir?

Ödül maması seçerken farklı içeriklerde ve yaşlara uygun olabileceğini unutmayın. Ayrıca evcil dostunuzun damak zevki de bu konuda bir adım öne çıkacaktır. Ödül mamalarının besleyiciliği ve lezzetinin yanında onun davranışlarının kontrol ve sizinle daha sıkı bir bağ kurma amacının olması da bu konuda titiz davranmamızı zorunlu kılıyor. Aynı mamalarda olduğu gibi içerdiği protein kaynağına ve besin değerlerine oldukça dikkat etmek gerekiyor. Ucuz ve kalitesiz ödül mamalarının lezzet seviyesi yüksek olsa da aynı bizlerin yediği cipsler gibi son derece zararlı içeriğe sahip olabileceğini bilebiliyoruz.

Evcil dostunuzun ihtiyaçlarını biliyor ve onun sağlığına uygun markaların bilgisine sahipseniz ödül mamasını kullanım amacınıza uygun şekilde kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Aşırı tuzlu ve sodyum oranı yüksek ödül mamalarından uzak durmalı ve aşırı su tüketimine neden olduğu için gün boyu evcil dostunuzun huzursuz davranışlarına maruz kalabilirsiniz.

Kedilerde Ödül Maması Nasıl Verilmelidir?

Kedi ödül mamasına karar verdiniz ama bu ne şekilde ya da ne amaçla kullanabileceğiniz konusunda şüpheleriniz var ise yazımızın devamına göz atalım!

  • Ödül mamaları normal mamalara göre çok daha fazla lezzetli gelmektedir. Marka fark etmeksizin kedilerin çoğu tüm ödül mamalarına hayır demeden kısa sürede tüketebilir. Ama burada ölçüyü ayarlamak sizin işiniz olmalıdır. Haftada 2-3 kereden fazla olmamak üzere günlük maksimum tüketim miktarını üretici firmanın verdiği ölçü neticesinde kilosuna uygun tane/parçalar halinde vermelisiniz.
  • Kediler için üretilen ödül mamaların dışında insan abur cuburlarını asla ödül maması şeklinde kullanmayın. Evet kediler için bizim yediğimiz besinler onlara çok lezzetli ve ödül maması kıvamında gelse de onlar için zehirli etki gösterebilecek birçok insan besini de bulunmaktadır.
  • Kedinizin kendini acındırmasına ve masum hareketlerine asla inanmayın. Sizden ödül maması ve aynı şekilde ev yemeği koparabilmek için bu tip oyunlara başvuran kedi dostlarımıza mutlaka hayır demeyi öğrenin. Aksi taktirde iyi niyetinizi suiistimal ederek fazladan yiyeceği bu besin türevleri onun sağlığını uzun vade de fazlasıyla tehlike altına sokacaktır.
  • Ödül mamasını onun davranış ve hareketlerini kontrol etmek için kullanmaktan çekinmeyin. Yaptığı olumlu hareketler sonrası onun bu davranışını ödüllendirerek bu konuda olumlu pekiştirme ilişkine alışmasını sağlayın. Yaptığı iyi ve olumlu davranışların bir süre sonra ödüllendirileceğinin bilincinde olan kedilerin bir süre sonra çok daha uslu ve sözünüzü dinleyen bir karaktere büründüğüne belki siz bile inanmayacaksınız!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir