Kedilerde Fazla Kilo Sorunu: Obezite!

Obezite problemi sadece insanlarda olmayıp kedilerde de çok fazla görülmektedir. Bilinçsiz beslenmeye teşvik günlük ihtiyaçları olan kalorinin üstü ve egzersiz yaptırılmayan kediler olmaları gerekenden yüksek kilolara çıkmaktadırlar. Size şirin ve tatlı görünen bu tip kediler aslında sağlık sorunlarına bağlı olarak çok kötü bir yaşam sürmektedir. Kedilerde obezlik ciddi hayati tehlike yarattığı gibi sosyal medyaya ilgi çekmek amacıyla çok fazla sahipleri tarafından bilinçsizce kullanılmaktadırlar.

Kedi Sahipleri Evcil Dostlarının İdeal Kilosundan Habersiz

Üstünde durulacak bir durum gibi görülmese de aslında insanlarda olduğu gibi aşırı kilo hastalıkları tetikler. Kedi sahipleri önemli görmedikleri gibi aşırı beslenen ve hareketsiz kedilerinin de kilolu olduğunun maalesef ki farkında değil. Evcil hayvan sahipleri olarak bu durum bizlerin sorumluluğunda olup dikkat etmesi gerekenler bizleriz. Bir kedi obez olarak doğmaz ama bir şekilde bizim gözetimimizdeyken fazla kilolara sahip olabilir. Emin olmalısınız ki bir kedinin obezlik problemi yaşaması zayıflatılmaya çalışmasından çok çabuk ve hızlı gerçekleşir.

Bir yetişkin gibi 2.5-5kg arasında olmalıdır. Bunun üstü fazla kilolu olduğunun göstergesidir. Ona dokunmadan bile sadece göz yordamıyla kilolu olduğunu anlayabilirsiniz. Vücuduna tepeden baktığınızda biçimsizlik genelde aşırı kilolu kedilerde kendini belli eder. Vücudun göğüs kısmı kum saatine benzer şekilde incelmelidir. Kafes kısmı dolu dolu tüp şeklinde geniş duruyorsa herhangi bir vücut kıvrımı göze batmıyorsa kedinizin kilo sorunları olduğu açıktır.

Kötü Beslenme ve Yetersiz Aktivite

Kedilerin günün çoğu saati uyumayı sevdiğini biliyoruz. Bu onların yaşam biçimi olup geceleri aktif olarak avlanma dürtüleri neticesinde gündüz uyuyarak sakladıkları enerjiyi harcama yoluna gidiyorlar. Tüm bunların yanında eğer ki kedinizin yaşına uygun bir beslenme programı uygulamıyor ve bu hareket etme alanını ve onunla ilgilenmeden oyun oynamasına yardımcı olmuyorsanız bu yaşam döngüsünde bazı pürüzler meydana gelecektir.

Kediler insanları şirinlikleriyle çok kolay kandırabilir. Evcil hayvan statüsüne geçmelerinde de bu etkili olmuştur. Her ne olursa olsun kilo alan bir kediniz var ise onun bu karşı konulamaz tavırlarına karşı dikkatli olun.

Kedilere günlük oyun oynatın denmesinin bir sebebi de budur. Kedinizin formda ve fit kalması adına bu tip egzersiz ve oyunları onların temel ihtiyaçları olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle kedilerin ilgisini çekecek kimi zaman sahipleriyle ya da kendi başlarına oynayabilecekleri bu tip birçok kedi oyuncağı bulunmaktadır. Bu tip oyuncaklarla evcil dostlarınızda daha yakın ve sıkı bağlar kurabilirsiniz. Ek olarak formda kalmasını sağlarsınız.

Obez bir kediye sahip olmak her şeyden önce onun yaşam standardını aşağıya çekerek sağlık sorunlarıyla yüzleşmesine neden olur. Bu nedenin altında en temel sebep de bizim bilinçsizce “aman kedim aç kalmasın” düşüncesine bağlı olarak hep yemesine ön ayak olmamızdır. Kedi maması paketlerinin arkasında yazan günlük mama miktarları ve kalori değerlerini dikkatli okumalısınız. Kedinizin yaş ve kilo oranına göre öğünlerini düzenlemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir