Kedilerde Agresiflik ve Kızgınlık

Kedilerde agresiflik ve asabilik birçok sorunun zeminini hazırlayabilir. Kediler ne kadar kendini sevdirse de ani şekilde kızgın ve asabi olabilir. Bu umulmadık ani dönüşümler size ve evdeki diğer bireylere zarar verebilir. Çok sık karşılaşılmada sizleri yaralayacak düzeyde olabilir.

Özellikle misafirleriniz geldiğinde bu durum can sıkıcı bir hal alabilmekle birlikte onları nasıl sakinleştirebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz hakkında birtakım tavsiyelerde bulunacağız.

Kedilerin Agresifleşmesine Neden Olan Konular

Öncelikle kediler durduk yere asabi ve kızgın olmaz. Bu duruma onları iten bir sebep ya da birden çok sebep olabilir. Bu konuda öncelikle soruna nelerin neden olabileceğini anlamalı ve ona göre çözüm önerileri üretmelisiniz. Aksi taktirde sorunun kaynağına inmeden çözümünü bulmaya çalışmanız boşa vakit harcamak olacaktır.

Korku Hissi

Kediler evcil hayvanlar olsa da atalarından gelen vahşilikleri zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Size ya da diğer aile bireylerine karşı agresif tavırlar içerisindeyse daha önce istismara uğramış olabilir. Bu durum agresiflik yaparak kendisine bir koruma kalkanı oluşturması açısından en azından onun için önemlidir. Her koşulda onların köpekler gibi evcil bir hayvan olduğunu düşünmek sizleri yanlışa itecektir. Ona korkularının yersiz olduğunu anlaması için zaman verin.

Sevmenin Dozu

Kedileri severken ya da ilgi gösterirken bunun ayarını kaçırabiliyoruz. Bu durum karşısında kedinin de mesaj vermesi bazen agresif bir hal alabiliyor. Oynamaktan sıkıldığını ya da bu kadar sevginin yeterli olduğunu belirtirken gösterdiği agresif tavır ise size beden diliyle mesaj olabilir. Mırlamayı azaltarak bitirmesi, kuyruğunu düşünceli gibi sağa sola hızlı hızlı sallaması, gözünü üstünüze dikmesi ya da sırtını geriye kaçar gibi çekmesi onu rahat bırakmanız için yeterlidir.

Stres ve Baskı Altında Hissetme

Kedilerin oldukça çabuk ve değişik konularda stres altına girebiliyor. Mamasının değişmesi, tuvalet kabının yerinin değişmesi, kumunun temizlenmemesi, eve başka bir kedi gelmesi, yabancı birinin gelmesi, gürültülü bir ortam gibi sayısız örnekler çoğaltılabilir. Ama konumuz onların agresifleşmesi üzerine olduğu için sizin onu azarlamanız kendisini koruma altına almak adına onu agresif hale getirebilir. Yaşam alanına bilmediği kokuya sahip bir kedinin gelmesi de hem ona karşı hem size sahiplerine hırçın davranmasına neden olabilir.

Kedileri Sakinleştirebilirsiniz?

Onu yalnız bırakıp, bir süre ondan uzaklaşmak sakinleşip daha da agresifleşmesinin önüne geçecektir. Bu esnada onu kızdıran obje ya da davranıştan kaçınmanız için iyi bir fırsat olacaktır.

Kızgın olduğu anlarda ses tonunuzu ve gerekirse kendi vücudunuzu da onun kademesine indirin. Bu durumda sizi tehdit olarak görmemenin yanında sizin onun bir dostunu anlaması daha kısa sürecektir.

Ayrıca kızgınlıkla sizin dikkatinizi kazandığında onu görmezden gelin! Bağırıp çağırmak, ona karşı sinirlenmek onun kendisinin başarılı olduğunu düşünmesine yol açar. Fakat ona dikkat etmemeniz, görmezden gelmeniz halinde kendi kendine sakinleşecek ve yanınıza tekrardan sokulmaya çalışacaktır.

Onun beden ve vücut hareketlerini iyi analiz edin. Ona dokunulmaması gereken anları ve saatleri iyi analiz edin. Kediler ne kadar anlaşılmaz varlıklar olsa da bazı rutinleri değişmezdir. Bunu en iyi anlayacak ve onları analiz edebilecek kişileri sizlersiniz.

Ayrıca onlara kedi ödül maması vererek sevimli ve takdir ettiğiniz davranışlarını ödüllendirmeyi unutmayın. Bu durum onun olumlu-pekiştirme konusunda zamanla doğru ve yanlış hareketlerini kavramasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir