Kedilerde Ağız Kokusu Sebepleri

Ağız kokusu, ağız boşluğunda meydana gelen bir kötü kokudur.

Ağız Kokusuna Ne Sebep Olur?

Ağız kokusuna şunlar neden olur:

  • Plak ile ilişkili bakteriler
  • Tartar (kalkülüs olarak da adlandırılır)
  • Periodontal parçalanan gıda partikülleri
  • Pıhtılaşma anormallikleri nedeniyle kalıcı kanama
  • Doku nekrozu (doku ölümü)

Kedilerde ağız kokusunun en yaygın nedeni plak ve tartar oluşumundan kaynaklanan periodontal hastalıktır. Plak içeren bakteriler, kedi tükürmeye başlar başlamaz yeni temizlenmiş dişin üzerine yapışır. Günler içinde, plak mineralize olur ve daha fazla plak biriktiren ve diş etlerinde iltihaplanmaya ( diş eti iltihabı ) neden olan kaba tartar üretir. Plak yaşlandıkça ve diş eti iltihabı periodontite (diş desteğinde kayıp) ilerledikçe, bakteri florası iyi bakterilerden yıkıcı bakterilere dönüşür.

Bu meydana gelirken periodontal ligament (dişleri çene kemiğine bağlayan bağ dokuları) enfeksiyon kaparak diş desteğinin tahrip olmasına neden olur. Kedilerde ağız kokusunun birincil nedeni, kötü kokulu kükürt bileşikleri oluşturan çürümeye neden olan yıkıcı bakterilerdir.

Uçucu kükürt bileşikleri, doku bariyerinin bütünlüğünü etkileyen periodontal hastalıkta da rol oynayabilir, endotoksinlerin (bakterinin bir parçası) periodontal yıkım, endotoksemi (kandaki endotoksinler) ve bakteremi (kandaki bakteriler) üretmesine izin verir.

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?

Kedilerde ağız kokusunun tedavisi, nedenleri ortadan kaldırmayı içerir. Öncelikle, dişlerin genel anestezi altında iyice temizlenmesi gerekir.  Temizleme, diş eti çizgisinin üstündeki ve altındaki plak ve tartarı (diş taşlarını) temizler.

Ağız kokusu nasıl önlenebilir?

Çinko içeren ağız bakım ürünleri, sülfüre olan doğal çekimleri yoluyla koku oluşumunu engelleyebilir; çinko ve hidrojen sülfür, çözünmeyen bileşik çinko sülfidi oluşturmak için birleşir. Çinko ayrıca ağız kokusuna neden olabilen mikrobiyal birikimlere ve mikrobiyal birikintilerin kireçlenmesine müdahale eder.

Ağız kokusunu tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olmak için yılda en az iki kez diş muayenesi yapılması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir