Kediler Yumurta Yer mi Zararlı mı?

Kediler her ne kadar hayvansal proteinlere ihtiyaç duysalar da doğadaki yaşamlarında kuş yuvalarındaki yumurtaları da yemeleri görülen bir durumdur. Hayvansal bir protein kaynağı olması nedeniyle yumurtalar onlar için herhangi bir zarar verici etkide bulunmaz. Bazı kedi mamalarının kıvam açısından ve protein bazlı seviye yükseltmelerinde de içerik olarak yumurtaya rastlayabilirsiniz.

Ayrıca yumurta sadece protein kaynağı olmayıp bazı vitaminler ve karbonhidratta içerir. Yumurta yemesi halinde demir çinko ve selenyum takviyesi de alabilir. Gözlerine iyi gelen ve tüylerinin kalınlaşmasına yardımcı bu besinlerin devamında ek olarak bazı temel amino asitleri de bünyesine geçirmiş olur. Aç ve zayıf bir kedi gördüğünüzde kendisini toplaması için ihtiyacı olan ekstra protein takviyesinin bir kısmını yumurta bazlı yaparsanız protein çeşitliliği oluşturulması ve iştahının artması açısından oldukça faydalı da olacaktır.

Kedilere Hangi Aralıklarla Yumurta Verilir?

Ölçüsü ve yerinde verilmesi uygundur. Aksi taktirde alacağı aşırı proteinin ona yağ ve kilo olarak geri dönmesine neden olabilir. Ayrıca kolesterol seviyesi de yükselecektir. Yumurta sarısı genelde tercih edilmeli ve beyazının çok daha zor sindirileceği unutulmamalıdır. Bazı kronik rahatsızlıkları ve kilo almaya elverişli kedi dostlarımıza yumurtanın beyazının verilmesi çok fazla önerilmez. Ayrıca her gün yumurta vermek de son derece zararlıdır. Konserve ya da ödül maması gibi düşünülmeli haftalık ya da aylık belirli döngülerde onlara bunun sunumu yapılmalıdır. Bunu da haşlanmış yumurtanın sarısını seçerek yapmanız en azından ekstra takviye açısından yeterli gelecektir.

Kediler Çiğ Yumurta Yemeli mi?

Genelde çok önerilen bir durum değildir. Çiğ yumurtaların içerisinde kedilere zararlı gelen bakteriler bulunabilir. Kediler çiğ yumurtayı da afiyetle yemelerine karşın vermemeye özen gösterin. Yumurtanın ak kısmının içerdiği bazı bakterilerin pişerek ortadan kaldırabilir ya da etkisiz hale getirebilirsiniz. Beyazı besleyicilik açısından çok daha etkilidir. Bunu pişirerek de çok rahat ona sunabilirsiniz. Doğadaki yabani kediler tükettikleri çoğu besini çiğ yiyebilirler. Onların bünyesi ve yapısı o şekilde evrimleşmiştir. Fakat ev kedilerin durum tam tersi olmalıdır. Et dahi olsa çiğ vermeden pişirerek vermeniz her türlü besinde yerine bir karar olacaktır.

Kediler İçin Uygun Yumurta Nasıl Hazırlanır?

Taze ve bayat olmayan yumurta seçimi önemlidir. Yumurtanın tamamı olmayacak şekilde ufak bir miktar haşlanarak verilmelidir. Yumurtanın yüzüne bakmayan kediler için normal kuru mamasıyla karıştırmak yardımcı olabilir.

Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş yumurta kabuğunu un haline getirip takviye olarak mamasının üzerine dökebilirsiniz. Yağ kullanılmadığı taktirde ve herhangi baharat eklenmediği koşullarda yumurtayı haşlama dışında da ona yedirebilirsiniz. Taze ve ufak miktarlarda yumurtayı pişirerek vermekte hiçbir sakınca yoktur. Tüm bunlara karşın evcil dostunuzu beğenmiyorsa yumurta yemek için fazla zorlamanıza da gerek yoktur. Yediği birçok besinden ihtiyacı olan ihtiyaçları karşılayabileceğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir