Kediler için Tırmalama Tahtasına İlgi Çekme Önerileri

Eğer kediniz tırmalama tahtasına ilgi duymuyorsa muhtemelen evdeki koltuk ve mobilyalara karşı daha ilgilidir. Bu istenilmeyen durum olmakla birlikte kedilerin doğa içerisinde tırnaklarını törpüleme amaçlı ihtiyaç duydukları bu harekete eşyalar üzerinde yapması hoş karşılanan bir durum değildir. Bazı önlemler almak ve onları teşvik etmek kedilerimizin bakımı konusunda bizleri bir adım ileriye götürecektir.

Sadece törpüleme ve tırnakları düzeltme ihtiyacı olmamakla birlikte kedilerin atalarından gelen bazı alışkanlıklar onların psikolojik olarak da rahatlamalarını sağlar. Alanlarını yenilemek ve işaretlemek için sivri tırnaklara ihtiyaç duymaktadırlar. Tabi biz konunun bizi daha çok ilgilendiren kısmı mobilyalarımıza daha çok eğileceğiniz. En pahalısı ya da ucuzu fark etmeksizin eğer bir kedi tırmalama tahtasına alışırsa onu daima kullanmaktadır. Kedinizin yavru iken alıştırılması sonucunda yetişkinlikte de meyvesini yiyebilirsiniz.

Tırmalama tahtasının önemini yeteri kadar anlatabildiğimizi düşünüyoruz. Bu evdeki koltukları ve mobilyaları korumaya çalışmadan önce kedilerin ihtiyaçlar listesinde başı çeken bir durumdur. Tırmalama tahtasına kedinizin alışması ve sevmesi için uyabileceğiniz birtakım tavsiyeler olmasının yanında eğer kedinizle bu objeyi arkadaş yapamazsanız kedinizin gönlü halılar, koltuklar ve perdelere kesinlikle kayacaktır.

Alternatif tırmalama tahtası ve oyuncak modellerine buradan göz atabilirsiniz.

Kedilerin Tırmalama Tahtalarıyla Oynamama Sebepleri

Ebat Problemi

Tırmalama tahtası küçükse kedinizin cüssesine uygun olmayabilir. Kendini zorlamaz ve boyu yeteri kadar uzun olmazsa kedi yeteri kadar tırnaklarını tırmalama tahtasına geçiremez. Ayrıca kedinizin vücudunu esnetebilecek büyüklükte olması gerekir.

Denge Problemi

Tırmalama tahtanız ne kadar mükemmel olursa olsun yerde sabit ve kaymayacak şekilde durmuyorsa kediniz 1-2 kereden sonra onunla oynayıp vakit geçirmeyecektir. Tabanın yerde ya da duvara karşı sabit olabilmesine dikkat edin.

Kaplama Dokusu Problemi

Farklı farklı ve değişik tırmalama tahtaları piyasada mevcut olup birçok satıcı tarafından satılmaktadır. Evinizin dekoruna ve sizin beğeninize uygun olan rengin seçmenin yanında kedinizin bu ürünün yüzeyinde kullanılan kumaşa da ilgisi önemlidir.

Alıştırma Problemi

Evet kediler analarının karnından tırmalama tahtasını tırmalayacak zekada gelmemektedirler. Çoğu kedi pratik zekasıyla bunu çözebilirken bazı kedilerin bu ürünle alakalı sizlerden bilgi ve destek alması gerekebilir.

Kedilerin Tırmalama Tahtasına Alışması İçin Öneriler

Kedilerin ağır kokulara karşı hassaslığı bulunmaktadır. Onların beğenmediği ve sevmediği kokuların olması ilgisizlik göstermesine neden olabilir. Tüm bunların yanında kedilerin çok hoşlandığı tırmalama tahtası üzerine sıkabileceğiniz gibi oynamaktan sıkıldığı başka oyuncaklara da sıkabileceğiniz kedi nanesi spreyi deneyebilirsiniz. Kedinize elinizle patilerini tutarak tırmalama tahtasının ne olduğunu gösterin. Bazı kediler ilk defa gördükleri objelere karşı temkinli davranarak uzak durabilirler. Günlük egzersiz ve oyunlarınızın içerisine tırmalama tahtasını da ekleyin. Onun çevresinde oynamaya çalışın. En sevdiği oyuncakları gerekirse tırmalama tahtasının etrafında bırakarak onun ilgi duymasını sağlayın. Onu zorlamak sözlü ve fiziksel şiddet uygulamak tırmalama tahtasına daha çok mesafeli durmasına neden olacaktır. Zamanla alışabilmesi için adım adım kedinizin verdiğimiz tavsiyelerle alışmasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir