Kedi Yatakları ve Kedi Yatağı Seçimi Nasıl Olmalı?

Kedi yatağı evcil dostlarımızın kendilerine ait bir alan sahiplenmesinde ve sağlıklı olarak yatmalarında kesinlikle ihtiyaçlar listesinde kendisine yer bulabilmektedir. Doğal yaşamlarda sokaklarda ve ormanlarda yaşasalar da kedilerde fazlasıyla üşüyebilmektedir. Özellikle kedilerin pati ve göbek bölgelerinden üşüdüklerini belirtmek isteriz. Soğuk aylarda kedilerin eğer ortam sıcaklığı düşük ise fazlasıyla ekstra ısınma ve korunma ihtiyacı hissettikleri bilinen bir durumdur.

Kedi yatağı seçiminde ise dikkat edilmesi gereken bazı ince tüyolar ve kedinize çok daha konforlu bir barınma ihtiyacı yaşatmasına adına dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bunun başında yumuşak ve konforlu olması gelmektedir. Ayrıca kullanılan iç ve dış malzemenin evcil dostunuzu kolaylıkla ısıtabilmesi beklenen kriterler içerisindedir. Hijyen insanlar tarafından ne kadar dikkat edilen bir husus ise kediler içinde öyledir. İster istemez zamanla kedi yataklarınız tozlanabilir ve kirlenebilir. Kolay yıkanabilir olması ve temizliğe uygun malzemelerden üretilmiş olması da dikkat edilmesi gereken son tavsiyedir. Dış mekân için bir düşünceniz var ise bu konuda öncelik kesinlikle su geçirmez ve soğuğa karşı korumalı olmasıdır. Tüm bunların yanında yazın terletmemesi ve güneş ışınları çekebilecek renklere sahip olmaması da önemlidir. Kedi yataklarının çevresi hava ve rüzgâr geçişlerine karşı korunaklı olmalıdır. Hasır yataklar kedi sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilse de çok konforlu ve kullanışlı değildir. Kolay temizlenememesi ve rüzgâr geçirmesi kedilerin çok da konforlu yatma ihtiyacına karşılık verememektedir.

Kedi Yataklarının Bakımı ve Temizliği

Doğaları gereği temiz olan bu canlılar için temizlik konusunda sizlere zorluk çıkarmayacak kedi yatakları tercih etmeniz oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Aksi taktirde kediniz daha önce severek içine girmesine ya da üzerinde vakit harcamasına rağmen daha sonra yatağının başına geçmeyecektir. Genelde kedi sahiplerinin kedilerinin yatağında yatmadığını söylemesinin en temel nedeni bu olabilmektedir. Kedi yatakları temizlenirken kimyasal temizlik maddelerinden uzak durmak gereklidir. Kirli olmasının karşısında temizlik sonrası kalan ağır koku onun yatağından uzak durmasına sebep olabilmektedir. Çok kolay ısınmayan bir evde yaşıyorsanız kedi yatağının konumunu da ısıtma sistemine en yakın bölgeye konumlandırmanız olmalıdır. Kediler uykuyu ve sıcağı seven canlılardır. Evin en sıcak bölgelerini onlar için seçmemiş yatak konusunda olduğu gibi birçok konuda daha rahat yaşamalarına olanak sağlayacaktır. Kedi yatağının ayrıca yaz aylarında sıcak olduğu için cam ve pencerelerden aşırı esinti almaması da fazlasıyla önemlidir. Hasta olmamaları üşütmemeleri adına önemlidir. Ayrıca güneş gören ve sıcak altında kalan bölgelerde yaz aylarında problem yaratabilir. Her  daim temiz bir kapta taze su koymayı ihmal etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir