Kedi Tuvalet Kabının Kokusunu Azaltmak İçin 5 Tüyo

Evimizin bir parçası olan evcil dostlarımızın idrar ve dışkı kokusu kimi zaman bizleri ve kedilerimizi dahi rahatsız edebilmektedir. Kısırlaştırılmış kedilerde bu koku biraz daha az olsa dahi dikkat edilmesi kuralları rutin haline getirdiğimiz taktirde bu durum fazla sıkıntı çıkarmayacaktır. Kum kabını kullanıyorsa düzenli olarak kediniz oldukça güzel bir ilerleme sağladığınız ispatıdır. Fakat kumunu sık ve her gün temizlemenize rağmen koku konusundan mustaripseniz vereceğimiz tavsiyelere biraz kulak kabartmanız sorunu minimize etmenize yardımcı olacaktır.

  • Kumun Değiştirme Aralığına Dikkat Edin

Kumların tipi ve markası ne olursa olsun değiştirme sıklığı vardır. Satın aldığınız kedi tuvalet kumlarının kullanma talimatları ve değiştirilme sıklıklarını mutlaka okuyun. Yapabilmeniz halinde markaya ait kumun diğer kedi sahipleri tarafından yorumlarına göz atın. Her ne kadar satış politikası açısından çok daha uzun ömürlü süreler biçseler de kumların tamamen değiştirilme aralığını tecrübe ederek öğreneceksiniz.

  • Kum Kabını Mutlaka Yıkayın

Kumu komple her değişimde kum kabını mutlaka yıkayın. Kimyasal temizleyiciler kullanmamak kedinizin herhangi bir alerjik reaksiyon yaşamaması adına önemlidir. Kum kabının zemin kısmını iyice temizlemeniz ve kötü kokunun gitmesini sağlamak için bol su ve doğal temizleyiciler kullanın.

  • Kum Kabınızı Her Sene Değiştirin

Eğer pahalı ve çok büyük harcamadığınız kum kabı kullanıyorsanız bu yöntemi denemek koku konusunda sizlere fazlasıyla yardımcı olabilir. Temizlemeye bağlı ve kedinizin kum kabını eşeleyerek yaptığı hareketler kum kabının dibinde çatlaklar ve deformasyona yol açabilir. Çıkarılması zor kir kalıntılarının ve kokunun buraya sinmesi temizlikle uğraşmanıza rağmen komple ortadan kaybolmayabilir.

  • Kum Kabını Havadar Bir Yerde Konumlandırın

Kötü kokuların yoğunlaşması ve rahatsız edici seviyeye çıkması genelde kapalı odalarda ve banyoda bulunması halinde daha fazla rahatsız etmektedir. Kedinizin rahatlığı ve göz önünde olmayacak havalandırma imkânınız olan bölgeleri kedileriniz için ayırın. Kapalı bir balkonunuzun olması bu konuda en çok işinize yarayacak tavsiyelerin başında gelmektedir.

  • Kedinizin Kaliteli Mamayla Beslenmesini Sağlayın

Kötü ve besin içeriği kötü mamalar kediniz dışkısında kötü koku oluşmasının altında yatan temel etkenlerden birisidir. Her şeyden önce kedinizin alerjisi olmaması ve beğenmesi mama değişiminde asıl etkili kriterdir. Bunu göz ardı etmeden bütçenizi de fazla sarsmayacak şekilde biraz daha içeriği düzgün ve besleyici mamaya geçiş yapmanız kalitesiz ve ucuz mamaların aksine kedinizin tuvalet kabında daha az koku oluşmasını sağlayacaktır.

Tüm bunların yanında rutin olarak yapmanız gereken şeylerden birisi kedinizin kumunun sıklıkla temizlenmesi dışkı ve idrarın topaklanmış halini temizlemeniz kokunun oluşması ve orada kalmasını kısa sürede tutarak sinmesini önleyecektir. Açık tuvalet kapları yerine kapalı tuvalet kapı da kokunun azaltılmasında ve kapalı kalmasında birçok kedi sahibinin mutlu sonuçlar aldığına dair olumlu yorumları bizlere belirtmektedir. Kum seçiminde ise kendinden kokulu ve parfümlü kumların piyasada sıkça bulunması sayesinde belki de bu tip bir kumun sizlerin evinde tuvalet kabından çıkabilecek kokunun azaltılması ve bastırılması konusunda dikkate değer bir fayda sağlaması da olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir