Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Madde

Kedi sahiplenmek isteyen, kedi sahibi olup da kediler hakkında yeni bilgiler öğrenerek evcil dostu ile arasındaki bağı güçlendirmek isteyen pet severler için altın değerinde açıklamalar. Kedi sever herkesin kulağına küpe olması gereken maddelere hadi geçelim.

  • Daha önce kedi beslemediysen, kedi sahibi bir dostundan bilgi almaya çalış. Bakımı, gereken sorumluluklar, aylık masrafı, veteriner ücretleri, yaşanabilecek problemler hakkında fikir alışverişi yap.
  • İnsanların nasıl saçı, kılı, tüyü dökülüyorsa, kedilerde de tüy dökülmesi olacaktır. Bunu bil. Özellikleri mevsim geçişlerinde çok daha göze batan bu durum, gerekli vitaminlerin verilmesi halinde minimum seviyeye inecektir. Ayrıca çok tüylü pofuduk bir kedin varsa tıraş ettirmek de bir seçenek.
  • Mobilya ve eşyalara zarar verebilirler. Bu onların doğasında vardır. Yapacak bir şey yok demek isterdik ama var. Kedi sahibi olmaktan kaçamazsınız. Tırmalama tahtası ve 2-3 haftada bir tırnak kesimi yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Yaşını doldurana kadar aşırı hareketli ve oyuncu olabilir. Onun da çocukluk zamanı bazı durumları mazur görmek gerek. İleride ne kadar çok uyuyor diye peşinden koşarsınız ama nafile. Büyürken izlemenin tadını çıkarın.
  • Acayip şeyler yemeye bayılırlar, kendini acındırarak da bakabilirler ama aldanmayın. Baharatlı, tuzlu, şekerler şeyler sakın vermeyin. Yoğurt, süt ve peynir türevleri verme, zararlıdır. Arada ev yemeklerinden tavuk suyu, haşlama, kılçığı ayıklanmış şekilde balık verebilirsiniz. Farklı besinler yemesi, kuru mamanın yanında çeşitlilik oluşturacaktır.
  • Kediler sudan çok hoşlanmaz. Bazı istisnai ırklar dışında. Gün boyu kendilerini yalayarak temizlerler. Tükürüklerinde dezenfektan etkisi gösteren salgılar bulunmaktadır. Çok zorda kalmadığınız sürece senede bir kere yıkanabilir. Fazlası ona sıkıntı verebilir. Ayrıca kediler yalandığı için bir miktar tüy yutarlar. Bunu daha sonra midelerinin de rahatlaması için kusarlar. Panik yapmaya gerek yoktur. Onların doğası gereği zaman zaman bu durum gerçekleşmektedir.

  • Kedinizi ilk kez sahiplendiyseniz karne çıkartma, iç ve dış parazitleri ile beraber temel aşılarını yaptırmak ve kontrolleri yaptırmak için veteriner yolu gözükebilir.
  • Köpekler gibi komut öğretme gibi bir işe kalkışmayın. Kafalarına ne eserse onu yapmakta ünlüdürler. Yatma, kalkma, oynama, zıplama dersen boş boş bakar size. Çok yapmamasını istediğiniz şeylerde kararlı ve itaatkâr ses tonunda “hayır” kelimesinin üzerine düşebilirsiniz. Zamanla ileride yaptığı şeyin yanlış olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.
  • Her kedinin kendine has bir karakteri vardır. Bunu zamanla sizde yaşayarak göreceksiniz. Kimisi çok hırçın, kendisine dokundurmuyorken kimisi de kucağınızdan inmeyebilir her an ilgi, sevgi isteyebilir.
  • Uzun süreler kalitesiz mama vermeniz onlar üzerinde ileride ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer kalite mama alabilecek maddi gücünüz yok ise ortalama üstü marka mamalara yönelmeniz de iş görecektir. Ayrıca günlük taze su koymayı unutmayın. Bağırsaklarının sağlıklı çalışması için arada yaş mamalarda verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir