Hiperaktif Bir Kedinin Sakinleşmesini Sağlamak

Kedi sahiplenmenin kesinlikle olumlu yanları olumsuz yanlarını fazlasıyla bastırmaktadır. Fakat bir durum var ki yüksek enerjili ve hiperaktif olarak adlandıracağımız kedilerde yetişkinliğe geçene kadar ki dönem biraz yorucu olabilir. Zihinsel ve fiziksel olarak rahatlamanızda oldukça yardımcı bu minik dostlarımızın oldukça hareketli ve yabani tavırlarını kontrol etmeniz ve sakin hale getirmeniz de biraz çaba göstermenizi gerektiriyor.

Bu durum kesinlikle endişe edilecek bir durum değil. İnsanlara evdeki eşyalara diğer evcil hayvanlara karşı ilgi gösteren kediler genelde enerjik ve zekâ seviyesinin yukarda olduğunu gösteriyor. Ama bu durum haşarılıklarını ve ortalığı alt-üst yapmaları konusunda onları bize affettirmiyor! Genel olarak hiperaktif kedileri tek cümlede özetlersek, oynasa dahi yorulmuyorsa, perdelerden pencerelere her yere tırmanıyorsa ve masada gördüğü eşyaları bilerek ya da sakarlıkla düşürüyorsa nur topu gibi enerjik bir kediniz var.

Kedilerin Bu Kadar Hareketli Olma Nedenleri

Yavru kedilerin annelerinden erken ayrılması bu davranış bozukluğuna sürüklenmelerinden en büyük etkendir. Yeteri kadar ilgi görememeleri, anneleri ve kardeşleriyle birlikte sosyalleşememeleri yüzünden bazı davranışları tam gelişmemiştir. Olur olmaz davranışlar sergilemesi, telaşlı bir karaktere sahip olması ve kimi zamanda agresif davranışlar sergilemesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Onların genel olarak yaşam döngülerinin hiperaktiflikle çok sık karıştırıldığında bizler tarafından görülen bir gerçektir. Kediler doğaları gereği gündüzleri dinlenip, enerji depolayarak gece avlanan canlılardır. Eğer gündüz yatıyor, hareket etmiyor ve akşamları gün karardıktan sonra neşesi ve hareketleri yerine geliyor bu normal bir durumdur.

Hareketli Kediyi Sakinleştirmek için Yapılabilecekler

Kedileri sakinleştirme ve yormak bilinen aksine kolaydır. Onlar için eğlenceli ve günlük sakladıkları enerjiyi atabilecek ortamı kurmak adına hem sizinle hem de kendi başına oynayabileceği kedi oyuncakları işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Ayrıca sizinle biraz daha sosyalleşebileceği ve yakınlaşabileceği kedi oltaları tercih etmeniz de fazlasıyla enerji atmasını sağlayacaktır. Yakala tut oyunlarına alıştırmanız onun ev içerisinde fazlasıyla koşması hem ruhen hem de bedenen çok fazla yorulmasını sağlayacaktır. Yaşını geçtiyse kısırlaştırma operasyonun yapılması da sık sık kızgınlığa girerek daha agresif tavırlar göstermesinin önüne geçecektir. Bu dönemde biraz daha düşük proteinli ve kalorili mamaları tercih etmeniz ve yaş mamayı azaltmanız da yüksek enerji seviyesini azaltmanız açısından faydalı olabilir.

Yavruluk döneminde kesinlikle ekstra ilgi ve sizinle yakınlaşmaya ihtiyaç duyan yavru kedilerin zaman geçtikçe enerjilerinin düşmesi gerekmektedir. Bir kedi 3 aylık da olsa 10 yaşında da olsa kedidir. Biraz yaramazlık ve sakarlık yapma hakları kesinlikle olmalıdır. Fakat onların temel ihtiyaçlarının dışında bazı oyuncak ve aksesuarlarla ödüllendirmeniz onun sağlığı açısından olması kadar sizin de huzur bulmanız açısından önemli bir paya sahiptir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir