Fazla Kilolu Köpeklerin Sahipleri Dikkat

Obezite sorunu yaşayan her canlıda muhtemel sağlık sorunları maalesef köpeklerde de baş gösterebilir. Sağlıkları kötüye gidebilirler maalesef yaşam süreleri de aynı oranda kısalacaktır. Bazı kiloya bağlı hastalıkları yaşayan köpeklerin hem tedavi süreci hem de yaşamlarına dair bakımları çok farklı bir evreye dönüşecektir. Mutlu ve huzurlu günlerin yanında çeşitli ilaçlar diyetler bakım için ekstra besinler nedeniyle maddi ve manevi olarak ikinizde çok yorulacaksınız. Kaliteli beslenme, rutin olarak egzersiz ve oyunlar köpeklerin temel ihtiyaçlarıdır. Evcil dostunuzun normalden fazla şişman olduğunu ve hareketsiz olduğunu görüyorsanız yazımızın devamını okumaya devam etmelisiniz!

Köpeğinizin cidden kilo problemi olup olmadığını anlamak için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Tepeden baktığınızda köpeğinizin bel bölgesindeki kıvrımları göremezsiniz. Parmak yöntemiyle kaburga kısmına bastırdığınızda kemiğe değmiyor ya da çok fazla içeri parmağınızın batıyorsa ve kuyruk dibinin fazla yağlı olduğunu hissedebiliyorsanız, köpeğiniz ırkına ve yaşına bağlı olarak obez ya da bu yolda ilerliyor demektir.

Kilo Sorunu Yaşayan Köpeklerin Beslenmesi

Köpeğinizin ırkının ve yaşının buna bağlı olarak cinsiyetinin dahi beslenme programında etkili olabileceğini unutmayın. Kullandığının mamanın arkasında yazan tavsiye günlük yeme miktarlarını kontrol ederek evcil dostunuza diyeti ölçüsünde günlük kuru mama verin. Belirli bir süre ev yemeklerinden ve yaş mamadan köpeğinizi uzak tutun. Bunları yemesi köpeğinizin çok daha fazla iştahının açılmasına neden olmaktadır. Dengeyi düzgün ayarlamak çok aç kalmaması ve çok da karnının doymaması bu geçiş evresinde oldukça önemlidir. Ödül maması kullanmak durumundaysanız diyetinin hesaplamasına bağlı olarak kalori cinsinden takibini sağlayın.

Kilo Kontrolü İçin En İyi Aktivite: Oyun ve Egzersiz

Köpekler av peşinde koşmak isteyen halen avcılık içgüdülerine sahip canlılardır. Hareketsiz kalmaları gün içinde hep yatmaları zamanla kilo almalarına neden olacaktır. Fakat onları günlük dışarı çıkartmanız ve ırklarına uygun köpek oyuncakları satın alarak aktivitelerini renklendirmeniz çok daha aktif bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır. Onların formda kalması zihnen ve bedenen de sağlıklı kalmalarına her açıdan fayda sağlayacaktır. Sahipleri olarak eğer potansiyeli kilo almaya meyilli köpeklerinizin olması yaz kış demeden onların aktivite içerisinde olmalarını sağlamamızı zorunlu kılmaktadır. Irkına ve köpeğinizin kapasitesini göze alarak bu etkinlikleri gerçekleştirmeniz ev içinde ya da parklarda mümkün olacaktır.

Bazı hayvanların ise enerji seviyeleri fazlasıyla yüksektir. Bu karakter olarak baskın olan köpeklerde ve ırkına bağlı olarak sürü gütme, avcılık ve bekçilik yeteneklerine sahip köpeklerde sıklıkla görülebilir. Köpek seçimi esnasında yaşam alanınıza ve bulunduğunuz bölgeye uygun köpek ırkı seçimi de önemli olup gerekli araştırmaları yaptığınızdan emin olmalısınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir