Evcil Kemirgenlerde Guinea Pig Bakımı ve Özellikleri

Hamster ve laboratuvar ortamında yetişen farelere göre ortalama yaşam ömrü çok fazla olan Guinea Pigler 12 yıl civarı bir yaşama sahiptir. Ülkemizde Ginepig olarak da bilinen bu evcil dostlar, sahip oldukları inanılmaz sevimlilik ve kıvrak zekâ ile de insanları kendisine hayran bırakıyor.

Güney ve Orta Amerika anavatanı olmakla birlikte kemirgen grubu hayvanlarla kıyaslandığında oldukça uzun bir yaşam süresine sahiptir. Bunda bakımındaki hijyen, beslenme ve sunulan sıcak ortamla ilginin etkisi büyüktür. Oldukça hareketli ve sosyal canlılar olduğu için tek bakılmaması uygun görülmektedir. Kemirgen statüsünde olmasına rağmen etrafı çok fazla kemirip, rahatsızlık vermezler. Beslemesi oldukça kolay olan bu canlılar idrar ve dışkısı rahatsızlık verecek seviyeye ortama yayılmaz. İnsanlarla çok kolay yakınlaşması ve saydığımız diğer özellikleri de ekleyince mükemmel bir ev hayvanı olarak nitelendirebiliriz.

Sahibine alıştıktan sonra sevilmeyi, okşanmayı asla bırakmazlar. Neşeli olduklarında ilginç sesler çıkartabilir. Isırma ve kemirme huyları olmaması en büyük tercih sebeplerinden birisidir. Sevimliliği ve tatlılığının yanında kedi görünümlü hareketleri sizi kendisine aşık etmeye çalışacaktır. Dikkat olmanızı tavsiye ederiz.

  • Vejetaryen hayvanlardır. Maydanoz, salatalık, bibere bayılırlar. Karakteristik özellikleri sebebiyle, birinin beğendiği yemeğe diğeri burun kıvırabilir.
  • Bunlara ek olarak meyve, kuruyemiş ve ot tüketebilirler. C vitamini ihtiyaçları yüksek olduğu için beslenme programlarına bunu eklemelisiniz.
  • Kalabalık yaşamayı sevmeleri, ne kadar sosyal canlılar olduğunu gösterir. Tek yaşarsa depresyona girmesi muhtemeldir.
  • Gine domuzu bilinen isimlerinden birisidir. Ginepig ismini bilmenize rağmen bu şekilde ismini duyduğunuz zaman çok da şaşırmayın. Domuz hayvanıyla herhangi bir ilgisi de yoktur bu arada.
  • Melez ya da başka bir ırkın gen havuzundan ortaya çıkmamışlardır. Bilinen tahmini 10,000 yıllık geçmişleri olmasına rağmen, bundan yaklaşık 5000-7000 yıl kadar eski zamanlarda evcilleştirildiği düşünülmektedir.
  • Sevinçli ve mutlu oldukları kuş gibi öterler ve ilginç dansa benzer hareketleri vardır.
  • Belki ilginç gelebilir ama bu hayvanların kuyruğu yoktur.
  • Çiş konusunda oldukça zeki hayvanlardır. Uğraşırsanız tuvalet eğitimini öğrenebilecek canlılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir