Evcil Hayvanlar ve Gribal Enfeksiyonların Kontrolü

Grip rahatsızlığı biz insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda da bulaşıcılığı da dahil olmak üzere fazlasıyla yaygındır. Bunun kontrolü ve sağlığına dair önlemleri yazımızın devamında öğreneceksiniz. Hapşırma nefes alma problemleri ve grip semptonlarını hepsini kedi ve köpeklerde yaşayabilmektedir. Sizler ne kadar dikkatli şekilde bakımlarını gerçekleştirseniz ve de beslenmesine kontrolle şekilde yaklaşsanız da gribal enfeksiyona yakalanması sizleri şaşırtmamalıdır.

Önlem ve Evcil Hayvanları Koruma Tavsiyeleri

Evcil hayvanlar arasında bu gribi önlemek ve yayılmasını azaltmanın yanında onların korunması için birtakım tavsiyeler tabi ki bulunmaktadır. Evcil dostlarımızı da aynı biz insanlar gibi rüzgârda kalmamaları ve üşütmemelerine dair yaz kış korumamız gerekmektedir. Gribe yakalanmaması ve buna benzer bir sağlık sorunuyla karşılaşmamak için günlük besin ihtiyaçlarına uygun kuru köpek maması kullanımı ve takviye gıdalar kullanmanız çok daha güçlü bir bünyeye sahip olmasını sağlayacaktır. Ayrıca sağlıklı bir yaşam konusunda da dikkat etmeniz temel basamaklardan birisi bu konudur.

Herhangi bir semptom gördüğünüzde ya da hissettiğinizde acilen veteriner kontrolüne gitmekten çekinmeyin. Köpeklerin vücut ısısı 37.7-38.9 aralığındadır. Bunun üzeri şüphe duymanız için yeterlidir. Grip olan köpeğiniz ya da kediniz var ise onu diğer evcil hayvanlarınızdan korumanız önemlidir. İzolasyon ve bakımlarına biraz daha dikkat etmek en azından bu süreçte fazlasıyla ihtiyaç duyarlar. Tek köpeğiniz olsa bile sosyal hayattaki gezintilerinizde başka köpeklerle yan yana gelmemesi konusunda dikkatli olmalısınız. Genelde kedi ve köpekler gribal enfeksiyon yaşadıklarında köşeye çekilerek yemek ve tuvalet ihtiyaçları dışında hareketlenmez. Onlara ek vitamin ve gıda takviyesi yapmanız çok daha kısa sürede toparlanmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanında fazla strese girmemeleri adına yanlış başlarına kalmaları da onlara iyi gelebilir.

Hem onun hem sizin sağlığınız açısından dışkı ve idrarına temas etmekten kaçının. Yoğun zamanlarda dışarı çıkmaktan kaçınarak çok daha insan ve evcil hayvan gezintilerinin seyrek olduğu saatleri tercih edin. Kediler ve köpeklerden insanlara grip geçmesi çok düşük olasılıktır. Onların hastalanması durumunda panik yapmanıza gerek olmayıp yaşadıkları grip virüslerinin farklı olduğunu bilmelisiniz. Fakat bu hastalıklar ve virüs kendi aralarında bulaşıcı olup tavsiyelerimizin çoğu onları korumaya yöneliktir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir