Evcil Hayvan Sahibi Olmak Bizleri Daha İyi Bir İnsan Haline Getiriyor!

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde evcil hayvanı sahibi olmanızın daha iyi ve toplumda sevilen bir insan olmanıza yardımcı olduğu saptandı. Kedi ve köpeklerin yanında herhangi bir evcil hayvanı olan kişilerin zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi hissetmesi toplumda da diğer insanlara karşı aynı şekilde davranmasına yardımcı oluyor. Evcil hayvanlar sadece bir canlı olmaktan ziyade bir süre sonra evin bir bireyi olan ufak çocuklar haline geliyor. Sadece kedi, köpek olarak sınırlandırmanın yanlış olacağı bu teori karşısında hamster, kuş, tavşan ya da farklı bir evcil hayvanın da aynı etkiyi gösterdiği yadsınamaz bir gerçektir.

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Faydaları

Ailenin bir üyesi haline gelen bu canlıların artık sizin sorumluluğunuzdaki bir evlat haline dönüşmesi ve yakınlaşmanız çok uzun sürmeyecektir. Onun günlük aktivitelerini izlemek mamasını suyunu vermek ve sizin onlara karşı sorumluluğunuz olduğunu hissetmek bakış açınızı fazlasıyla değiştirecektir. Özellikle ufak yaşta çocukların bu tip sorumluluklar alması ise gelişimlerinde ve karakter oluşumlarında fazlasıyla pozitif yönlü etkilenmektedir. Paylaşmanın ve sorumluluk almanın bilincine erken yaşta var çocukların toplum içerisinde çok daha faydalı bireyler olacakları ise gözden kaçmamalıdır.

Fiziksel Açıdan: Ev ya da bahçenizde size yakın bir evcil hayvan bakmanız keyif ve mutluluk veren endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Stres ve depresif halin ortadan kalkmasına yardım etmekle kalmaz çok daha mutlu hissetmenize destek olur.

Zihinsel Açıdan: Onlar sizin konuşamasa da en yakın dostlarınızdır. Her ne kadar bir çocuk gibi ihtiyaçları konusunda size ihtiyaçları olsa da sorumluluk bilincine sahip olmanızı sağlar. Yalnızlık hissinizi ortadan kaldırırken özgüven sorununuz var ise yok eder!

Evcil Hayvan Sahibi Olarak Neleri Öğreniriz?

  • Günlük rutinlerini izleyerek aslında kendimizi, çok fazla yere hayat şartları içerisinde karmaşık durumlara soktuğumuzu görürüz. Onunla oyun oynamak ve vakit geçirmek, yemek yemesini izlemek, oyuncaklarıyla vakit harcamasına bakmak aslında internette izlediğimiz hayvan videolarının aksine onun içinde olduğumuz hissinizi yaşamamızı sağlar.
  • Onlar çok masum ve karşılıksız sevgi gösterirken bunun olabileceğini de bize öğretir. Kedi ya da köpek fark etmeksizin gerçek dostluğu ve bunun karşılığındaki sevgiyi bizlerle paylaşırlar. Kıskançlık çekememezlik ya da hor görmeye dair hiçbir olumsuz davranışı göstermezler.
  • Yakaladığı bir sineği bile bizle paylaşmaya çalışan komik kedilerimizin aslında bizlere paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatır. Sadece fiziksel nesneler değil aslında hepsi bizle sevgilerini karşılık olarak paylaşıyordur.
  • Sosyalleşmenin aslında sandığımız kadar çok da zor olmadığını anlamamızı sağlar. Evcil dostunuzla park ve sokak gezintilerinde onları sevmek isteyen insanlarla ya da başka köpek sahipleriyle çok kolay muhabbete girebileceğinizi ve kısa sürede birçok ortak nokta bulabileceğinizin farkında varabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir